text: voj. 1. st. Bc. Dominik Jurk; foto: pplk. Mušinka
01 Okt
Delostrelci z Akadémie ozbrojených síl opäť ostro strieľali. Tentokrát to bolo v rámci odbornej prípravy vo VVP Kamenica nad Cirochou. Vyvedenia sa mohli zúčastniť vďaka nadštandardnej spolupráci Katedry vojenskej taktiky a operačného umenia AOS s rožňavským 5. delostreleckým plukom, ktorý organizoval „súťaž o najlepšieho delostrelca 2024“.
Odbornej prípravy sa zúčastnili delostreleckí učni - kadeti 4. a 5. ročníka vojenskej odbornosti G20 - delostrelectvo. Pod vedením odborného pedagogického dozoru z katedry vykonávali v termíne 23. – 27. 9. 2024 strelecký nácvik a bojové školské streľby. Cieľom odbornej prípravy bolo prehĺbiť vedomosti a zručnosti kadetov v problematike a špecifikách odbornosti G20 v podmienkach OS SR. Výcvik bol súčasťou praktickej prípravy budúcich dôstojníkov a poskytol kadetom reálnu skúsenosť pri obsluhovaní 98 mm mínometov vz. 97, pri použití a zaobchádzaní s ostrou delostreleckou muníciou, v riadení palebnej podpory a v neposlednom rade aj pri vedení delostreleckého prieskumu, teda činnosti predsunutých pozorovateľov.
Kadeti 4. ročníka vykonávali palebné úlohy, ako obsluhy mínometov, čo im umožnilo „vystreliť si prvú mínu”. „Pred prvým výstrelom vládol v našich radoch patričný rešpekt, pretože mínomet je zbraňový systém väčšieho kalibru. Avšak po dôkladnom zamierení mínometu do hlavného smeru streľby, kontrole nastavených prvkov streľby palebným rozhodcom, vhodení míny a následným výstrelom, stres opadol. Ďalšie palebné úlohy som si ako obsluha mínometu už užíval aj so svojimi spolužiakmi,“ skonštatoval kadet 4. ročníka, delostrelecký učeň voj. Podoľák.
Kadeti 5. ročníka počas bojových školských strelieb z mínometov riadili delostreleckú paľbu z miesta riadenia paľby mínometnej čaty. Požiadavky na paľbu preberali od spolužiakov, ktorí vykonávali funkcie predsunutých pozorovateľov na pozorovacom stanovišti. „Na mieste riadenia paľby som ako veliteľ mínometnej čaty dohliadal na správny výpočet prvkov zameriavača mínometu, následne som prvky velil veliteľom diel. Avšak bez dobrého teoretického základu, ktorý sme dostali od našich pedagógov z katedry vojenskej taktiky a operačného umenia, by bola táto úloha ťažko zvládnuteľná,“ povedal kadet 5. ročníka, delostrelecký učeň voj. Poživenec. „Na predsunutej pozorovateľni sme za pomoci prístrojov optoelektronického prieskumu, ako sú JIM COMPACT a MOSQITO TI vyhľadávali ciele, následne sme od mínometnej čaty vyžadovali paľbu v súlade s postupmi NATO a pomocou uvedených moderných pozorovacích prístrojov sme streľbu aj precízne opravovali. Vďaka našim opravám spolužiaci na mieste riadenia paľby upravovali prvky zameriavačov a následne štvrtáci v palebných postaveniach s nekompromisnou presnosťou zasahovali ciele a vytvárali v cieli požadovaný efekt pre imitujúce manévrové jednotky,“ podotkol kadet 5. ročníka, delostrelecký učeň voj. Jurko.
Absolvované vyvedenie upevnilo v študentoch nadobudnuté vedomosti zo školských lavíc, ktoré si pri bojových školských streľbách z mínometov vyskúšali v praxi. Pre ich budúcu vojenskú kariéru to bola neoceniteľná skúsenosť, ktorú budú využívať ako dôstojníci na útvaroch OSSR. Popri hlavnom cieli bol naplnený aj „nepísaný“ parciálny cieľ, a to stmelenie, utuženie kolektívu delostreleckých učňov bez ohľadu na ročník, a to aj vďaka dodržaniu starodávnych veľavážených delostreleckých tradícií. Bezprostredne po streľbách z mínometov mjr. Liška podľa zaužívaných zvyklostí pomazal sadzami z hlavne „nováčikov“, ktorí prvýkrát ostro strieľali.