Nové trendy profesijnej prípravy a kariérny rozvoj profesionálnych vojakov
Nové trendy profesijnej prípravy a kariérny rozvoj profesionálnych vojakov
10 Okt 2022
1335
text: doc. PhDr. Mária PETRUFOVÁ, PhD., foto:-ds-,-sz-
10 Okt
Katedra spoločenských vied a jazykov – Akadémie ozbrojených síl zorganizovala 29. septembra 20. medzinárodnú vedeckú konferenciu „Nové trendy profesijnej prípravy v OS SR“ s cieľom prispieť k zvyšovaniu kvality jazykového vzdelávania a vodcovstva v podmienkach AOS ako aj v OS SR, v oblasti riadiacich procesov a zároveň zvýšiť úroveň vojenských kompetencií v rámci profesijného vzdelávania a prípravy profesionálnych vojakov.
Vysokoškolské vzdelávanie a príprava vojenského personálu, zvlášť dôstojníckeho zboru, je vo všetkých štátoch jednou z najdôležitejších oblastí v rámci profesijnej prípravy v 21. storočí. Katedra spoločenských vied a jazykov v zmysle spomínanej potreby zmeny participovala na analytickej štúdii „Jazykové vzdelávanie s cieľom zefektívnenia výučby jazykov v podmienkach AOS“. Riešiteľský tím pracoval prevažne v zložení z členov katedry. Hlavným cieľom tejto štúdie bolo na základe analýzy súčasného stavu jazykového, bezpečnostného a vojenského vzdelávania v krajinách EÚ a NATO a štúdiom jednotlivých vývojových etáp systému vzdelávania a rozvoja veliteľov, a tiež skúseností vybraných zahraničných armád, vytvoriť jazykové laboratórium pre anglický, nemecký a ruský jazyk. Špecifickým cieľom bolo: popísať súčasný systém v jazykovom vzdelávaní v rámci AOS, uskutočniť komparáciu systému jazykového vzdelávania vo vybraných armádach a vzdelávania a osobnostného rozvoja veliteľov v podmienkach AOS. Spracovať analýzy a implementáciu vybraných inovácii a technológii a vybudovať experimentálne laboratórium pre potreby kadetov, zamestnancov, ako aj záujemcov v rámci OS SR. V súlade s jazykovou politikou a Koncepciou jazykovej pripravenosti v OS SR bolo cieľom skvalitniť súčasné didaktické postupy a metódy vo výučbe jazykov, implementovať didaktickú inováciu do vzdelávania, ako aj do testovania cudzích jazykov.
Konferenciu slávnostne otvoril generálny riaditeľ Sekcie ľudských zdrojov MO SR JUDr. Martin Jakál. Privítal všetkých zúčastnených, ktorým poďakoval za účasť a zdôraznil, že jazykové vzdelávanie a vzdelávanie v oblasti vodcovských kompetencií profesionálnych vojakov sú mimoriadne dôležité. Za vedenie AOS pozdravil konferenciu prorektor pre vzdelávanie plk. Ing. Aurel Sabo, PhD., ktorý taktiež ocenil snahu katedry o riešenú problematiku a zdôraznil prijatie efektívnych záverov a opatrení v zmysle kvality vysokoškolského vzdelávania.
Inšpiratívnym výstupom počas konferencie bol príspevok Mgr. Evy RÉVAYOVEJ a Mgr. Zuzany BERNÍKOVEJ – „Výsledky štúdie realizovateľnosti v jazykovom vzdelávaní v podmienkach AOS a ich odporúčania k edukačným inováciám profesijného jazykového vzdelávania v kontexte súčasných spoločenských zmien“.
Na konferencii aktívne vystúpila aj doc. MÁRIA PETRUFOVÁ, PhD., ktorá predstavila ciele a úlohy štúdie realizovateľnosti zameranej na vodcovstvo pod názvom – AKTUÁLNY STAV, PROBLÉMY A TRENDY PROFESIJNÉHO VZDELÁVANIA V OBLASTI VODCOVSTVA. Po jej vystúpení predstavila prítomným KOMPETENČNÝ MODEL VELITEĽA – VODCU externá doktorandka AOS a zástupkyňa SEĽUZ MO SR PhDr. Dominika PAŽICKÁ ČERNÁKOVÁ.
Plk. gš.t v z. doc. Ing. Radoslav IVANČÍK, PhD. et PhD., MBA, MSc. oboznámil prítomných so ŠPECIFIKAMI VZDELÁVANIA ŠTUDENTOV Akadémie policajného zboru v Bratislave v oblasti bezpečnostného manažmentu.
Kolegovia z Univerzity obrany v BRNE Ing. Ján KROULÍK a mjr. Ing. Markéta LIČKOVÁ – cez MS TEAMS odprezentovali VYUŽITIE ELEKTRONICKÝCH PLATFORIEM V KARIERNÝCH KURZOCH V ČESKEJ REPUBLIKE. Za kolegov v Poľsku vystúpil cez MS TEAMS Dr. Zygmunt DUDEK a Mgr. Kamila JEDRZEJZYK k problematike jazykového vzdelávania policajtov v Poľsku.
V odpoludňajšej časti konferencie sa predstavili členovia katedry spoločenských vied a jazykov nasledovne:
Mgr. Katarína HOLOŠOVÁ, - DIGITALIZÁCIA JAZYKOVÉHO VZDELÁVANIA S MS TEAMS (praktické príklady jazykového vzdelávania z vlastnej praxe).
PhDr. Soňa ŠROBÁROVÁ, PhD., MBA – vniesla psychologický a sociálny pohľad do problematiky „VODCA, DÔSTOJNÍK, LÍDER V OS SR V 21. STOROČÍ“.
PhDr. Mária MARTINSKÁ, PhD, - poukázala vo svojom vystúpení na „Vodcovstvo z aspektu rodových štúdii“.
PhDr. Marek Grejták, PhD. – politologický pohľad na úlohu vodcu predstavil vo svojom vystúpený pod názvom „Iný pohľad na vodcovstvo – príklad prezidentov V. Francúzskej Republiky - N. Sarkozi a F. Holland“
Môžeme konštatovať, že na medzinárodnej vedeckej konferencii mali účastníci možnosť vypočuť si značné množstvo kvalitných osobných vystúpení zameraných na jazykové vzdelávanie a vodcovstvo, v autentickom akademickom prostredí. Medzinárodnú vedeckú konferenciu posilnili i vystúpenia zahraničných účastníkov z Maďarska – prof. COL. Klára Siposné Kecskeméthy, CSc., z Českej republiky – Ing. Jan Kroulík, Ph.D. a Poľskej republiky Zygmunt Dudek.
Prínosom tejto konferencie boli diskusné vystúpenia, zvlášť erudované názory bývalého veliteľa pozemných síl genmjr. v.v. Ing. Jindřicha Jocha, ako aj odporúčania skúseného bývalého profesionálneho vojaka doc. Radoslava Ivančíka.
Z rokovania medzinárodnej vedeckej konferencie bude vydaný zborník, ktorého obsahom budú nielen aktívne vystúpenia, ale aj závery z konferencie. Záver konferencie bol zvýraznený mottom:
„Profesijné vzdelávanie, jazyková kompetencia a vodcovské atribúty sú prepojené nádoby, ktoré treba neustále inovovať a aj digitalizovať v dnešnom svete modernej edukácie.“