V dňoch 12. – 14. októbra 2022 sa uskutočnil 16. ročník medzinárodnej konferencie "2022 New Trends in Signal Processing (NTSP)". Organizátorom podujatia bola tradične Katedra elektroniky Akadémie ozbrojených síl gen. M. R. Štefánika (AOS) a Slovenská elektrotechnická spoločnosť (SES), pobočka Liptovský Mikuláš.
Konferencia sa konala s podporou Československej sekcie IEEE (Institute of Electrical and Electronics Engineers), ktorá vytvára vedeckú platformu pre oblasti elektrotechniky, elektroniky, rádiolokácie, rádiových mobilných sieti a elektronického prieskumu s dôrazom na spracovanie signálov. Jej začiatky siahajú do roku 1990 a pravidelne sa koná každý druhý rok, pričom od 10. ročníka prebieha len v anglickom jazyku.
Konferenciu otvoril predseda programového výboru konferencie NTSP 2022 prof. Ing. Ján Kurty, PhD. a rektor AOS doc. Ing. Jozef Puttera, CSc. Podujatia sa zúčastnilo 67 registrovaných účastníkov zo Srbska, Poľska, Slovenskej republiky a Českej republiky. Slovensko zastupovali odborníci z vysokých škôl, pracovísk elektrotechnického, elektronického a obranného priemyslu, zástupcovia MO SR a OS SR, ktorí sú zapojení do projektov výskumu a vývoja. K účastníkom rokovania konferencie patrili aj študenti 3. stupňa vysokoškolského štúdia v AOS, študijných programov Elektronické zbraňové systémy a Vojenské spojovacie a informačné systémy, ale aj doktorandi iných vysokých škôl z Českej a Slovenskej republiky.
Cieľom konferencie bolo prezentovať výsledky výskumu a vývoja z oblasti spracovania signálov a zdieľať najnovšie poznatky v okruhoch: Analógové a číslicové spracovanie signálov, Aplikovaná elektronika, Informačné a komunikačné technológie, Spracovanie signálov vo vojenských aplikáciách. V týchto okruhoch odznelo 23 príspevkov vydaných v zborníku konferencie, ktoré boli odoslané do publikačnej a citačnej databázy IEEE Xplore.
Cenu „ NTSP 2022 Ph.D. Student Prize “ si prevzal doktorand npor. Ing. Matej Adamec (AOS) za príspevok: Malware Signatures Detection with Neural Networks.
Organizácia konferencie na tak vysokej úrovni by nebola možná bez podpory národných a medzinárodných firiem ALITER TECHNOLOGIES a.s., HAKO a.s., RADIXON s.r.o. a R-SYS s.r.o, ktorým patrí veľká vďaka za ich podporu.