Vojenská logistika, ako súčasť Ozbrojených síl Slovenskej republiky, oslávila 12. decembra 2024 vznik svojho stavovského cechu – Cechu vojenskej logistiky. Tento krok naplnil dlhodobý zámer vedenia Katedry logistického zabezpečenia Akadémie ozbrojených síl vytvoriť komunitu, ktorá okrem plnenia odborných úloh vytvorí priestor pre budovanie hodnotových väzieb medzi členmi cechu. Cieľom bolo formovanie homogénnej komunity a posilnenie stavovskej hrdosti. Pre princípy a zásady správania cechmajstrov, majstrov, tovarišov a učňov boli použité tradičné privilégia upravujúce miesto cechov vo verejnom živote Uhorska zo 16. storočia.
Deň vzniku cechu je symbolický, keďže v decembri 1992 sa ukončil proces delenia majetku ČSFR, čo znamenalo presun významného vojenského materiálu na územie Slovenska. Tento zložitý a náročný manéver, neskôr označovaný aj ako mierová operácia bez účasti medzinárodných síl, znamenal obojsmerné vypravenie veľkého počtu železničných transportov a techniky presunutej po pozemných komunikáciách, a to všetko bez jedinej mimoriadnej udalosti.
Za duchovného patróna vojenskej logistiky bol vybraný svätý Martin z Tours (336 – 397), ktorý prezentuje vyššiu moc dohliadajúcu na pozemské logistické procesy už tým, že ako vojak bol ochotný rozdeliť sa o svoj odev s utrápeným žobrákom. Zároveň je patrónom rôznych profesií, ktoré sú kľúčové aj pre vojenskú logistiku.
Na slávnostnom zasadnutí cechu vojenskej logistiky vedúci katedry logistického zabezpečenia, doc. Ing. Lubomír Belan, PhD., oboznámil prítomných so schválením Privilégia cechu a následne menoval a pasoval starešinov a cechmajstrov. Starešinami sa stali zakladajúci funkcionári orgánov zodpovedných za vzdelávanie v špecializácii vojenská logistika v Armáde SR, plk. v.v. prof. Ing. Martin Petruf, PhD., plk. v.v. František Gubáš, PhD. a pplk. v.v. Ján Obešter. Cechmajstrami boli menovaní pplk. v.v. doc. Ing. Stanislav Morong, PhD. a mjr. Ing. Mgr. Juraj Pagáčik. Počas slávnosti pozdravil prítomných i duchovný mjr. ThLic. PaedDr. PhDr. Tomáš Huďa SchP. PhD., ktorý stručne priblížil historické fakty zo života sv. Martina z Tours.
V mene 47 kadetov odbornosti L10 druhého až piateho ročníka prečítala sľub vernosti vojenskej logistike študentka voj. I.st. Bc. Mária Budková. Následne boli pasovaní a obojručnou varechou do logistického vzdelávania vyprevadení majstri vojenskej logistiky: pplk. v.v. doc. Ing. Lubomír Belan, PhD., gen. v.v. Ing. Jindřich Joch, mjr. Ing. Mária Némethová, kpt. Ing. Miriam Karasová, Ing. Soňa Jirásková, PhD., Ing. Viera Frianová, PhD. Na základe rozkazu cechmajstra pre vojenské záležitosti mjr. Ing. Mgr. Juraja Pagáčika bolo 47 kadetov a učňov odbornosti L10 oficiálne pasovaných formulou „Logistika - Tvoja hrdosť a česť“, čo následne sľúbili pred otvorenou cechovou truhlicou. Tento výrok sa stal aj trvalým mottom cechu vojenskej logistiky.
V záverečných príhovoroch cechmajstri vyjadrili presvedčenie, že založenie cechu prispeje k prehĺbeniu povedomia študentov o skutočnosti, že svojím rozhodnutím stať sa príslušníkmi vojenskej logistiky sa zaraďujú do jednej z najstarších špecializácií v rámci existencie armád a budú patriť do komunity, ktorá tvorí štvrtinu z celkového početného stavu OS SR. Ako zdôraznil cechmajster pre svetské záležitosti pplk. v. v. doc. Ing. Stanislav Morong, PhD.: „Byť členom Cechu vojenskej logistiky v Liptovskej stolici nie je len honor, ale aj záväzok zodpovedného plnenia úloh logistickej podpory zabezpečovaným jednotkám a útvarom a tiež cesta k postupnému etablovaniu sa do štruktúr vojenskej logistiky s primeranou výbavou stavovskej hrdosti."