Príslušníci oddelenia medzinárodných kurzov Akadémie ozbrojených síl gen. M. R. Štefánika (AOS) mjr. Ing. Miroslav Majtner a mjr. Ing. Ján Sedliak sa v dňoch 17. - 18. apríla 2024 zúčastnili Výročnej konferencie disciplíny OPOAAA (Operations Planning, Operations Assessment and Alternative Analysis Annual Discipline Conference) v holandskom Utrechte. Podujatie každoročne organizuje NATO C2COE (Command and Control Centre of Excellence) so sídlom v Utrechte, ktoré uvedenú disciplínu zastrešuje. Jednalo sa už o štvrté podujatie tohto druhu v danej disciplíne. Nakoľko oddelenie medzinárodných kurzov má vo svojom portfóliu 2 kurzy zaoberajúce sa problematikou plánovania operácií na operačnom stupni velenia NATO (z toho jeden certifikovaný), jeho príslušníci boli účastníkmi uvedenej konferencie aj tohto roku.
Konferencie sa zúčastnilo celkovo 25 predstaviteľov nielen z úrovne dvoch strategických veliteľstiev NATO (SACT Norfolk, SHAPE Mons), ale predovšetkým zo vzdelávacích inštitúcií NATO, ktoré ponúkajú odborné kurzy v oblasti plánovania operácií na operačnom stupni velenia. (JWC Stavanger, NATO School Oberammergau, CMDR COE Sofia, Baltic Defence College Tartu, NDU Carol I Bucharest, SWEDINT, Turkish PfP Training Centre Ankara, IFESO Paris, Canadian JWC Ottawa, NCI Academy Oeiras, JSEC Ulm, AOS).
V úvode konferencie prítomní zástupcovia z jednotlivých inštitúcií predstavili stav plnenia úloh v rámci disciplíny za predošlé obdobie, aktivity plnené v tomto kalendárnom roku a plán kurzov a vzdelávacích aktivít nasledujúceho obdobia. Predstavitelia SWEDINT navyše oboznámili účastníkov aj s hlavnými úlohami, štruktúrou, aktivitami a ponukou svojich kurzov, nakoľko Švédske kráľovstvo sa stalo najnovším členom Severoatlantickej aliancie. Program ďalej pokračoval diskusiou o požiadavkách strategických veliteľstiev na výcvik a vzdelávanie v oblasti operačného plánovania a o možnostiach jednotlivých vzdelávacích inštitúcií tieto požiadavky zabezpečiť formou nových certifikovaných kurzov. V oblasti aktualizácie učebných osnov jednotlivých kurzov bola prediskutovaná možnosť implementácie softwaru TOPFAS a taktiež problematiky Multi Domain Operations (MDO) do kurzov operačného plánovania. Taktiež sa vyhodnocovali možnosti aktualizácie opisov funkčných náplní pre jednotlivé pozície v rámci štruktúr NATO tak, aby detailnejšie reflektovali reálne požiadavky na vzdelanie a výcvik, ktoré sú nevyhnutné na ich obsadenie.
V závere konferencie sa organizátor a zároveň vedúci disciplíny, ako aj veliteľ z C2COE Utrecht poďakovali všetkým prítomným za početnú účasť a konštruktívnu diskusiu, ktorá sa stala východiskovým bodom pre napredovanie OPOAAA disciplíny do budúcnosti.