Týždeň vedy a techniky na Slovensku 2022 sa konal tento rok už 19 krát. Akcia zameraná na podporu a popularizáciu vedy a techniky na Slovensku sa na Akadémii ozbrojených síl gen. M. R. Štefánika (AOS) uskutočnila v týždni od 7. - 11. novembra pod mottom Zážitkami k vede.
Hlavnými organizátormi Týždňa vedy a techniky na Slovensku je Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky v spolupráci s Centrom vedecko-technických informácií SR a Národným centrom pre popularizáciu vedy a techniky v spoločnosti.
Cieľom celoslovenskej aktivity je vzbudiť záujem mladých ľudí o štúdium vedeckých a technických disciplín, informovať verejnosť o poznatkoch vedy a techniky a o nutnosti podporovať vedu a techniku, ktoré sú základom hospodárskeho a spoločenského pokroku a pomáhajú riešiť globálne problémy a výzvy.
Tento rok nám v rámci Týždňa vedy a techniky na Slovensku ponúkli katedry a pracoviská AOS množstvo prednášok, výsledky svojej výskumnej a vývojovej činnosti, či zameranie riešených vedeckých projektov. Akademická knižnica AOS zas zabezpečila interaktívnu prednášku Mgr. Henriety Gábrišovej, PhDr., odborníčky v oblasti knižničnej a informačnej vedy a obchodnej zástupkyne spoločnosti Citace.com. Nosnou témou boli diskutované otázky etiky citovania a plagiátorstva. Predstavené boli techniky citovania najmä elektronických dokumentov, použitej literatúry a najčastejšie chyby pri citovaní. V záverečnej časti prednášky boli prítomní oboznámení s citačným manažérom Citace PRO PLUS, najmä s využitím doplnkov softvérového nástroja pri zdieľaní uložených údajov.
Podujatia týždňa vedy v AOS:
Katedra informatiky ponúkla náhľad do výskumnej a vývojovej činnosti na svojich pracoviskách, prezentáciu a ukážku možností videokonferenčného zariadenia vo vedeckej aj vzdelávacej oblasti - doc. Ing. Miloš Očkay,PhD. a nový pohľad na Deň otvorených dverí s ukážkou novovybudovaných a vybavených učební a prípravou priestorov pre kybernetický polygón - doc. Ing. Július Baráth, PhD.
Katedra strojárstva a Katedra elektroniky prezentovali projekty výskumu a vývoja a svoje vedecké aktivity na katedrách.
Katedra logistického zabezpečenia ponúkla prednášku na tému: „Vybrané projekty vo vojenskej logistike“ - doc. Ing. Stanislav Morong, PhD., mjr. Ing. Mgr. Juraj Pagáčik.
Katedra vojenskej taktiky a operačného umenia sa zamerala na prednáška na tému: „Prostriedky delostreleckého prieskumu“– mjr. Ing. Miroslav Mušinka a prednášku „Hodnotenie črepinového účinku veľkokalibrových striel a modelovanie paľby“ – doc. Ing. Jaroslav Varecha, PhD.
Katedra bezpečnosti a obrany ponúkla prednášku na tému: „Vlastenectvo a ozbrojené sily“ - prezentácia výsledkov štúdie výskumu a vývoja – Mgr. Juraj Šimko, PhD. a prednášku na tému: „Optimalizácia rozhodovacích procesov krízového manažmentu v podmienkach OS SR pri prechádzaní a riešení krízových javov nevojenského charakteru“ - prezentácia výsledkov štúdie výskumu a vývoja - Ing. Daniel Brezina, PhD
Katedra telesnej výchovy a športu – odprezentovala výsledky „Somatometria vo vojenskej praxi“ (somatometrické meranie ľudského tela) - VŠ učitelia KtTVaŠ „Komplexný pohybový program pre profesionálnych vojakov“.
Katedra spoločenských vied a jazykov sa zamerala na otvorenie jazykového laboratória - Mgr. Eva Révayová, Mgr. Zuzana Berníková
Akademická knižnica pripravila v priestoroch knižnice v rámci výstav Pripomíname si...výstavu: Apollo 17 na Mesiaci - Eugen Andrew Cernan (50. výročie vesmírneho dobrodružstva 1972) a prednášku na tému: „Citace.com - všeličo o vedeckom publikovaní a etike citovania“ - Mgr. Henrieta Gábrišová, PhD.