Slovenský diplomat a akademik Urban Rusnák prednášal v 22. vyššom veliteľsko-štábnom kurze
Slovenský diplomat a akademik Urban Rusnák prednášal v 22. vyššom veliteľsko-štábnom kurze
17 Okt 2024
671
text: - im -, foto: - ur -
17 Okt
V rámci prebiehajúceho 22. vyššieho veliteľsko-štábneho kurzu v module „Bezpečnosť a obrana“ zameranom na upevnenie vedomostí v oblasti bezpečnostnej a obrannej politiky štátu bola účastníkom kurzu odprezentovaná aj séria prednášok s témou Energetickej a jadrovej bezpečnosti, NATO Energy Transition a politicko-bezpečnostného vývoja na Ukrajine. Pozvanie na prednášky spojené s diskusiou prijal veľvyslanec z Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitosti Slovenskej republiky Mgr. Urban Rusnák PhD. Odborná prezentácia pána veľvyslanca obohatila účastníkov o nové poznatky z tejto dôležitej oblasti a zároveň poskytla širší pohľad na globálne súvislosti a výzvy, ktorým v tejto sfére čelíme. Jeho vystúpenie významne prispelo k zvýšeniu povedomia o aktuálnych otázkach energetickej politiky a k vytvoreniu priestoru pre diskusiu o dôležitých aspektoch, ktoré ovplyvňujú našu bezpečnosť a stabilitu v energetickom sektore.
Veľvyslanec Urban Rusnák je slovenský diplomat s vyše tridsaťročnou praxou v oblasti energetiky, bezpečnosti a regionálnej spolupráce. Narodil sa v roku 1967 a má rozsiahlu kariéru v oblasti energetickej bezpečnosti a medzinárodných organizácií. Jeho najvýznamnejšou pozíciou bola funkcia generálneho tajomníka Medzinárodnej energetickej charty so sídlom v Bruseli, ktorú zastával od roku 2012 do roku 2021. Energetická charta je medzinárodná dohoda zameraná na podporu spolupráce v oblasti energetiky a ochrany investícií v energetickom sektore. Predtým pôsobil v Kyjeve ako mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Slovenska na Ukrajine, kde sa o.i. podieľal na hľadaní riešenia rusko-ukrajinského sporu o plyn z roku 2009. Urban Rusnák bol tiež zakladajúcim výkonným riaditeľom Medzinárodného vyšehradského fondu (2000-2002). Počas svojej kariéry sa sústredil na podporu medzinárodného dialógu v oblasti energetickej politiky, bezpečnosti a rozvoja trvalo udržateľných energetických zdrojov. Jeho príspevky v oblasti medzinárodných vzťahov a energetickej politiky sú uznávané nielen na Slovensku, ale aj na medzinárodnej úrovni.
V rámci Centra vzdelávania Akadémie ozbrojených síl sa jednalo už o jeho piatu aktívnu účasť, kedy odborným a zároveň pútavým spôsobom sprevádzaným aj rozsiahlymi diskusiami odovzdával účastníkom kariérnych kurzov svoje bohaté skúsenosti a poznatky.