Overovacia fáza projektu o vedení hybridných vojen
Overovacia fáza projektu o vedení hybridných vojen
06 Feb 2024
3366
text: Ing. Zsolt Pastorek, PhD., foto: npor. Mgr. Martin Kožiak
06 Feb
V dňoch 29. 1. až 2. 2. 2024 sa na pôde Akadémie ozbrojených síl (AOS) uskutočnilo už v poradí 5. medzinárodné stretnutie k projektu EÚ s názvom Medziodborové vzdelávanie a výcvik v oblasti hybridných hrozieb - (Interdisciplinary Education and Training on Hybrid Warfare). Ide o projekt, do ktorého sa v roku 2021 zapojila i SR prostredníctvom Akadémie ozbrojených síl a bude ukončený v novembri 2024. Garantom projektu je Univerzita štátnej správy v Budapešti a na jeho riešení sa zúčastňuje 6 štátov (Maďarsko, Rumunsko, Taliansko, Izrael, Veľká Británia a Slovensko).
V tomto roku sa projekt dostáva do záverečnej testovacej fázy. Jej najdôležitejšia súčasť vo forme testovania bola vykonaná práve na prelome mesiacov január-február na AOS. Súbežne s uvedenou aktivitou prebiehalo počas celého týždňa Beta testovanie už vypracovaných osnov. Osnovy boli overované pomocou kombinovanej formy výučby, ktorá zahrňovala štúdium on-line materiálov, prednášky, semináre a tiež vykonaním reálneho štábneho cvičenia s aktívnou podporou simulácií (konštruktívnej a virtuálnej) s využitím simulátorov simulačného centra.
Aktivity sa zúčastnilo 62 zahraničných delegátov, z toho 45 študentov zo šiestich krajín. Stretnutie otvoril rektor AOS plk. gšt. Ing. Aurel Sabó, ktorý vyzdvihol závažnosť problematiky hybridných hrozieb a poukázal na aktuálne bezpečnostné prostredie, v ktorom sú takéto hrozby realizované.
Počas predmetného týždňa si účastníci vypočuli viacero odborných prednášok na tému hybridných hrozieb, medzi ktoré patrila i prípadová štúdia o hybridných pôsobeniach teroristickej skupiny Hamas v pásme Gazy spolu s priamymi svedectvami niektorých izraelských študentov.
Dôležitou časťou bolo vykonanie simulovaného počítačmi podporovaného cvičenia s námetovou situáciou hybridných hrozieb. Ide o jedinečné cvičenie s využitím prvkov konštruktívnej a virtuálnej simulácie, ktorého scenár vytvorilo a realizovalo Simulačné centrum AOS v rámci aktívnej účasti na projekte. Pri tvorbe scenára a prvkov pre simuláciu po prvýkrát príslušníci simulačného centra využili aj algoritmy umelej inteligencie. Týmto cvičením si študenti nielen preverili získané vedomosti, ale si aj precvičili schopnosti v oblasti rozhodovacieho a plánovacieho procesu v prípade krízovej situácie pod stresovým faktorom a navyše pod záťažou pôsobenia rozohraných hybridných hrozieb.
Realizácia cvičenia umožnila získať cenné poznatky, štatistické informácie, ktoré budú následne vedecky analyzované a overené výsledky umožnia optimalizáciu vzdelávacích a výcvikových postupov a procesov v tejto oblasti.