Neverejná bunková mobilná sieť 5G je na AOS realitou
Neverejná bunková mobilná sieť 5G je na AOS realitou
24 Mar 2025
65
AOS
24 Mar
Iniciatíva a zanietená práca odborníkov z oblasti komunikačných technológií Katedry elektroniky a Katedry informatiky, s ekonomickou podporou SEMOD MO SR a v spolupráci s dodávateľom technológie Slovak Telekom, a. s., priniesla výsledky v podobe vybudovania neverejnej mobilnej siete 5G na Akadémii ozbrojených síl.
Pri príležitosti ukončenia prvej fázy výstavby tejto neverejnej siete piatej generácie, Katedra elektroniky a Katedra informatiky v spolupráci s firmou Slovak Telekom, a. s. usporiadali pracovné rokovanie na tému: “Neverejná bunková sieť 5G a jej potenciál na podporu velenia a riadenia“. Účastníci rokovania boli zoznámení so skúsenosťami z implementácie neverejných sietí 5G v SR z pohľadu dodávateľa, ich technických parametrov a prevádzkových vlastností (Ing. Rudolf Končok – Slovak Telekom, a. s.). Ďalšie prezentácie informovali o stave budovanej infraštruktúry siete 5G SA na AOS (doc. Ing. Martin Marko, CSc.) a zavádzaní sietí 5G v zahraničných armádach (mjr. Ing. Štefan Gašo, 6.spojp). Súčasťou bola aj praktická prezentácia vybudovanej siete AOS v priestoroch katedry informatiky (Ing. Miroslav Ďulík ml., PhD.) a prezentácia reálneho použitia koncových zariadení na prenosu údajov, obrazu i hlasu s prestupom do bojových rádiových sietí na Sieni vedeckej rady AOS (doc. Dr. Ing. Marián Babjak, pplk. Ing. Rastislav Ledaj) a katedre elektroniky.
V panelovej diskusii účastníci porady, zástupcovia SEMOD MO SR, GŠ OS SR, VePS OS SR, 6. spojovacieho pluku, Vojenských lesov a majetkov SR, firmy Aliter a ďalší účastníci rokovania, kládli otázky a diskutovali o využití vlastností siete, spresňovali požiadavky na implementáciu neverejných sietí 5G, poskytované služby a infraštruktúru na podporu velenia a riadenia v podmienkach OS SR.
V popoludňajších hodinách si spolu so študentami odbornosti EZS a VSIS vypočuli vyžiadané prednášky pracovníkov Univerzity obrany Brno, mjr. Ing. Markéty Vršeckej, Ph.D. na tému: Privátna sieť 5G a jej využitie a Ing. Jany Olivovej, Ph.D. na tému: Využitie aditívnej technológie v anténovej technike.
Základňová stanica neverejnej 5G siete (gNB) pokrýva v súčasnosti signálom vonkajší priestor východnej časti areálu AOS. Vnútorné priestory katedier elektroniky a informatiky sú pokryté 16-timi rádiovými prístupovými bodmi (DOT). Takáto infraštruktúra prispeje k skvalitneniu vzdelania študentov odborností VSIS a EZS vo všetkých stupňoch vysokoškolskej prípravy a vytvorí aj základňu pre odbornú a vedeckú prácu študentov.
Súčasne je pripravená aj technológia pre vzdialenú lokalitu výcvikového priestoru „Kaleník“, ktorej dobudovanie je viazané na pripojenie k rezortnej digitálnej rádioreléovej sieti a revitalizáciu daného cvičiska. Takto vytvorený polygón KIS umožní komplexný výcvik v súčinnosti s nasaditeľnou technológiou KIS 6. spojovacieho pluku.
Reálny systém siete piatej generácie na AOS, jeho prezentácia, pracovná porada a vyžiadané prednášky, prispeli k výmene teoretických i praktických poznatkov zo zavádzania modernej technológie medzi akademickými inštitúciami AOS a UO Brno, poskytovateľmi telekomunikačných služieb, zariadeniami a útvarmi OS SR.