Pracovníci Katedry elektroniky pplk. Ing. Rastislav Ledaj a plk. v. v. doc. Ing. Martin Marko, CSc. sa v dňoch 5. a 6. júna 2024 zúčastnili na jednaní 8. konferencie Spojovacieho vojska AČR, ktorá sa konala na cvičisku Bečva – Centra nasaditeľných systémov AKIS v Lipníku nad Bečvou (ČR).
Konferencia bola organizovaná pod záštitou Sekcie KIS MO AČR a realizovaná Agentúrou komunikačných a informačných systémov v spolupráci s českou pobočkou AFCEA. Konferencia bola orientovaná na aktuálne problémy v oblasti budovania komunikačných a informačných systémov Armády Českej republiky.
Program konferencie bol otvorený v brífingovom stane a po predstavení hlavných hostí bola odprezentovaná koncepcia zavádzania projektov KIS v AČR a postupy modernizácie.
Súčasťou konferencie bol guľatý stôl na tému „Spojár novej generácie“, kde odzneli aj požiadavky na jeho odbornú prípravu a kariérne vzdelávanie. Do tejto diskusie sa aktívne zapojili aj pedagógovia Katedry elektroniky AOS. Ďalšou časťou boli diskusie na tému rozvoja automatizovaných systémov a diskusie so zástupcami priemyslu.
Zástupcovia obranne bezpečnostného priemyslu (viac ako 32 firiem) v poľných podmienkach predstavili v združených alebo samostatných expozíciách technológie a techniku z oblastí:
pozemných robotických systémov (UGV) a vzdušných bezpilotných systémov (UAV),
implementáciu rádiových technológií L3Harris do bojových vozidiel a na miesta velenia
elektronického boja, senzorických systémov na báze prijímačov a zameriavačov vysokofrekvenčných signálov, analýzy signálov a ich predspracovania pomocou hardvérových riešení preselektorov,
nových úloh EB v rámci AČR (maskovanie a komplexná multifaktorová imitácia cieľa TITAN),
rozvoja automatizovaných systémov a možnosti automatizácie procesov medzi bojovou a logistickou platformou,
kybernetickej bezpečnosti – implementácia zákona o KB, výcvikové centrum ALEF (Cisco).
Získané poznatky a materiál vo forme firemných materiálov a ponúk sú prínosom k riešeniu vedeckého projektu VV 6/2024 evidenčné číslo NI 4200564 „Analýza možností využitia rádiových technológií L3Harris FALCON IV v komunikačných a informačných podsystémoch bojových vozidiel“ a projektu VV1-2024 evidenčné číslo: IM4200516 „Testovacie pracovisko pre komunikačné a informačné podsystémy bojového vozidla“, ako aj na inováciu tematických blokov v predmetoch: Komunikačné systémy a Operačné a bojové použitie KIS v OS SR.
Materiál z verejnej časti konferencie je k dispozícii na Katedre elektroniky.