Koncom kalendárneho roka 2023 zabezpečilo Simulačné centrum AOS 3 - dňový odborný seminár „Zabezpečenie výcviku operátorov bezpilotných leteckých systémov (BLS) v prostredí OS SR“, ktorý bol realizovaný v úzkej spolupráci s Úradom vojenského letectva MO SR. Seminára sa zúčastnili zástupcovia všetkých síl OS SR a zložiek rezortu obrany, ktoré aktívne využívajú bezpilotné letecké systémy.
Hlavným cieľom odborného seminára bolo poskytnúť vojenskej odbornej komunite priestor pre diskusiu a prezentáciu praktických skúseností z aplikácie systémov, prostriedkov a procesných postupov v relevantných oblastiach bezpilotného lietania. Úrad vojenského letectva predstavil plánované zmeny v pokynoch úradu, ktoré stanovujú postupy pri licencovaní a udržiavaní preukazov spôsobilostí operátorov BLS a osvedčovaní organizácií poskytujúcich výcvik. Simulačné centrum a jeho certifikovaná výcviková organizácia pre operátorov bezpilotných leteckých systémov (VO OBLS) prezentovala aktuálne spôsobilosti a kapacity organizácie, a tiež predstavila plán odborných kurzov a výcvikov v roku 2024. Príslušníci VO OBLS a ÚVL kládli dôraz na výcvik a edukáciu operátorov a ich veliteľov pre zabezpečenie vysokej miery bezpečnosti v spoločnom vzdušnom priestore, ktorý je využívaný vojenskou i civilnou zložkou. Počas seminára tiež odzneli odborné príspevky zástupcov Vzdušných síl OS SR, Centra výcviku Lesť, Vojenskej polície, zástupcov špeciálnych a spravodajských zložiek.
V priestoroch Simulačného centra sa uskutočnili dynamické ukážky simulátorov. Prezentovaná bola i možnosť aplikácie sledovania a monitoringu rôznych bezpilotných leteckých systémov v reálnom čase na princípe ekvivalentu UTM systému a prístupu do špeciálneho softvéru poskytujúceho relevantné dáta o leteckých prostriedkoch. Využívané dáta a samotná testovaná aplikácia umožnila realizáciu úkonov súvisiacich nielen s predletovou prípravou, ale i s kontrolnou a monitorovacou činnosťou v priestore zodpovednosti, s dekonflikciou medzi samotnými entitami vo vzdušnom priestore ako i s výstrahou na potenciálne narušenie cudzieho priestoru zodpovednosti. Samotná ukážka mala za cieľ aktívnym spôsobom v reálnom čase demonštrovať dodržiavanie požadovanej úrovne bezpečnosti formou dekonflikcie a interoperability cestou systémovej koordinácie, čo v skutočnosti môže zvýšiť efektivitu plnenia úloh a dodržiavanie národných i medzinárodných štandardov počas výcviku, ale aj počas plnenia špeciálnych úloh s využitím UAS.
Paralelnou aktivitou, ktorú zabezpečovala VO OBLS bola realizácia prvého certifikovaného kurzu pre inštruktorov bezpilotných leteckých systémov, ktorý bol vykonaný v súlade so štandardmi NATO a národnými požiadavkami. Počas kurzu prechádzali inštruktori prednáškami a cvičeniami na osvojenie si teórie pedagogiky, motivácie, metód a techník na zvládanie výcviku a tiež pokročilými technikami v oblasti CRM (Crew resource management). Na záver kurzu museli zvládnuť preskúšanie pred komisiou, ktorú stanovil ÚVL MO SR.