Team Leader Simulator (TLS) je simulátor zosadnutej pechoty, prioritne určený pre vojenské jednotky na taktický výcvik veliteľov, jednotlivcov a malých skupín. Zároveň ponúka aj možnosť konfigurácie rôznych typov záchranárskych, policajných a hasičských jednotiek pre riešenia úloh krízového manažmentu. Umožňuje zobrazenie virtuálneho prostredia čo možno najviac sa približujúceho reálnym podmienkam, čím vytvára predpoklady prípravy cvičiacich na reálny výcvik v skutočnom prostredí. Samozrejmosťou je vytváranie širokej zvukovej kulisy z tohto prostredia. Rozvíja koordináciu a vzájomnú komunikáciu, taktické myslenie, schopnosti velenia a riadenia s dôrazom na rozhodovanie. Môže byť využitý pre individuálny – samostatný výcvik, ale aj v spojení s inými simulačnými prostriedkami, napríklad so simulátorom vozidiel (RVS), či so systémom konštruktívnej simulácie Wasp. Prispieva tak ku kolektívnemu výcviku v jednom simulovanom prostredí.
Simulátor je možné nastaviť na režim jednotlivca, alebo skupiny. V režime jednotlivca operátor ovláda len jednu osobu, pri skupinovom režime ovláda tím v počte od dvoch po maximálne šesť osôb. Počas priebehu simulácie má operátor stále aktuálne informácie o stave jednotlivých členov tímu, o množstve zostávajúcej munície, zvolených zbraniach, o polohe jednotlivých členov tímu a ďalšie potrebné informácie. Umožňuje simulovať správanie sa jednotlivcov, podporu vizuálnych, či sluchových vnemov, čím ponúka okrem základného výcviku aj škálu možností pre riešenie úloh psychologickej prípravy, správania sa v stresových situáciách, vytvára tlak na prijímanie rozhodnutí v časovej tiesni a pod. Zobrazenie výslednej simulovanej scény je možné doplniť o simuláciu počasia – hmlu, dážď, sneh, nočnú dobu a ďalších meteorologických javov, čím ešte viac umožní dojem reálnosti a sťaží tak vykonávanie úloh vzhľadom na nepriaznivé podmienky.
TLS umožňuje aj súčinnosť so simulátormi vozidiel, či už simulovaných virtuálnym simulátorom RVS, alebo simulátorom konštruktívnej simulácie Wasp. Do týchto vozidiel môžu entity simulované v TLS nasadnúť a vysadnúť, čím je umožnený transport osôb (vojakov aj civilov) na miesto určenia, ako aj koordinácia s vozidlami určenými na prepravu. Takto je možné uskutočňovať napríklad výcvik mechanizovaných jednotiek pre podporu zosadnutej pechoty.
Jeden simulačný počítač ovláda dve nezávislé pracoviská operátorov. Pracoviskom operátora TLS je samostatná kabína simulátora vybavená jedným monitorom s vizualizáciou simulovaného prostredia, špeciálnou klávesnicou, joystikom a komunikačným systémom Astra. Každý simulátor má informačný panel, ktorý poskytuje údaje o konkrétnom type zvolenej pechoty/osoby, o jej volacom znaku, informáciu o tom, či sa jedná o jednotlivca, alebo skupinu a príslušnom teréne. Všetky simulátory je možné spravovať z jedného miesta pomocou VSManažéra. Tento umožňuje vybrať terén, typ a označenie pechoty/osoby, zvoliť jej pozíciu na mape, pripraviť a uložiť scenáre pre výcvik a mnohé ďalšie funkcie súvisiace so správou simulátorov.
Medzi základné moduly simulátora patria: vojenský tím (veliteľ, 2x samopalník, guľometník, RPG a ostreľovač), policajný tím (veliteľ družstva, príslušník, vodič), zdravotný tím (lekár, záchranár, vodič), hasičský tím (veliteľ, veliteľ družstva, starší hasič, hasič, technik strojník). Celkovo je možné na simulačnom centre cvičiť 40 týchto pozícii.