Kadeti 4. a 5. ročníka odbornosti G-20 Akadémie ozbrojených síl vykonávali v dňoch 16. - 27. 10. 2023 v spolupráci s 22. mechanizovaným práporom a 21. samohybným delostreleckým oddielom odbornú prípravu v Michalovciach. Odborná príprava prebiehala pod vedením docenta Jaroslava Varechu, podplukovníka Miroslava Mušinku a majora Michala Vajdu z Katedry vojenskej taktiky a operačného umenia Akadémie ozbrojených síl generála Milana Rastislava Štefánika. Cieľom prípravy bolo prehĺbiť vedomosti a zručnosti kadetov v problematike a špecifikách odbornosti G-20 v podmienkach OS SR.
Študenti 4. ročníka sa zameriavali na obsluhovanie delostreleckých zbraňových systémov, a to konkrétne 98 mm mínometu vz. 97. Naučili sa základnú charakteristiku mínometu, jeho hlavné časti, určenie a ošetrovanie. Následne si osvojili činnosť delostreleckých jednotiek do začatia paľby, kde si precvičili hlavné aj osobitné spôsoby zamierenia mínometu, určovanie individuálnych opráv a rektifikáciu mieridiel
Zatiaľ najzaujímavejšou časťou odbornej prípravy štvrtákov boli ostré streľby z 98 mm mínometov vz. 97 vo VVP Kamenica nad Cirochou. Kadeti boli pridelení k mínometnej čate mnohonárodnej bojovej skupiny pôsobiacej v SR. Počas strelieb pôsobili ako obsluhy mínometov, čo im umožnilo „vystreliť si prvú mínu”. „Samotné streľby z mínometu boli pre nás zážitkom, keďže nie každý z nás má možnosť niečo také zažiť. Konečne sme mohli naše teoretické vedomosti použiť aj v praxi. Videli sme činnosť delostreleckej jednotky počas výcviku, kde každý cvičiaci vojak svojou činnosťou prispel k samotnému výstrelu,” povedal kadet Krupík. K zážitku z ostrých strelieb sa vyjadrila aj kadetka Krajcová: „Streľby z mínometu boli pre mňa veľmi zaujímavým a zároveň aj náročným zážitkom. Pred streľbou som mala zdravý rešpekt, keďže to už je o niečo väčšia a silnejšia zbraň. Strach však opadol po prvom výstrele a zvyšok strelieb som si užila a snažila sa nabrať čo najviac informácií a skúseností.” Po úspešnom absolvovaní strelieb boli štvrtáci pasovaní za pravých delostrelcov, keďže absolvovali svoje prvé ostré streľby. ”Som hrdý, že som sa mohol zúčastniť strelieb a nadobudnuté vedomosti, zručnosti a v neposlednom rade skúsenosti starších kolegov budem schopný zužitkovať v mojej budúcej vojenskej kariére,” vyjadril sa kadet Tapajčík.
Študenti piateho ročníka zas počas prvého týždňa plnili úlohy na mieste riadenia paľby mínometnej čaty, pričom s počtom „véčiek” na uniforme narastala i náročnosť plnených úloh. Vypočítať prvky zameriavača delostreleckých zbraní, akou je aj mínomet vz. 97 nejde od oka, a preto si na mieste rozložili pomôcky, kalkulačky, formuláre o streľbe strieľajúceho, prístroj riadenia paľby PUO – 9M, tabuľky streľby a ukázali naostro to, na čo sa posledný rok pripravovali na učebni. V rámci plnených úloh spolupracovali s prieskumom českej jednotky, ktorý hodnotil účinky dopadu striel v cieli. Toto praktické cvičenie preverilo ich schopnosť pracovať presne, a to aj pod časovým tlakom a zároveň to bola ich prvá palebná úloha s ostrou muníciou. Odišli tak obohatení nielen prvou skúsenosťou riadenia paľby, ale i poznatkami o spolupráci v medzinárodnom prostredí.
Posledný ročník študentov v rámci odbornej prípravy pracoval aj s najmodernejšími prieskumnými pozorovacími prístrojmi JIM COMPACT, MOSKITO TI + a STERNA TNF od firmy Safran. Kadeti sa zdokonalili v ich ovládaní a používali všetky funkcie, ktoré prístroje ponúkajú a zároveň ich aplikovali v praxi. Počas používania prístrojov sa mohli na vlastné oči presvedčiť, že prieskumné úlohy sa dajú plniť jednoduchšie, rýchlejšie a efektívnejšie práve vďaka nim, ak sú používané správne a v celom spektre funkcií, ktoré umožňujú ich technické parametre. “Pozorovacie prístroje sú dôležitou súčasťou procesu vyhľadávania cieľov, vedenia pozorovania alebo už samotného opravovania účinkov delostreleckej paľby, a keďže tieto prostriedky sú jednými z najmodernejších prostriedkov vôbec, je radosť s nimi pracovať a učiť sa ich používať,“ povedal Tomáš Biel, kadet 5. ročníka AOS.