V spolupráci Simulačného centra AOS a Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Liptovskom Mikuláši sa uskutočnilo dňa 18. júla 2022 prvé simulované cvičenie s počítačovou podporou krízového štábu HaZZ v priestoroch AOS. Cvičenie si vyžadovala kritická situácia v Demänovskej doline, kde pre obrovský rozmach výstavby ubytovacích zariadení a kvôli obmedzenej infraštruktúre a odlesňovaniu, hrozia potenciálne katastrofálne požiare lesov a jednotlivých objektov, ktoré môžu spôsobiť nevyčísliteľné straty na životoch a majetku.
Simulovanému cvičeniu najskôr predchádzalo reálne cvičenie v hoteli Družba, kde bol simulovaný požiar, ranené osoby a bio-hazard ohrozenie. Reálnym cvičením sa zabezpečili, čo najpresnejšie okrajové podmienky pre počítačovú simuláciu, ako: spôsob vyhlasovania poplachu v hoteli, rýchlosť samo-evakuácie, dojazdový čas profesionálnych a dobrovoľných hasičov, overenie alternatívnych vchodov a východov, komplikácie s označením poschodí a iné s tým súvisiace eventuality.
Prvá časť cvičenia prebiehala v syntetickom prostredí v priestoroch Simulačného centra s využitím štandardného nástroja konštruktívnej simulácie, kde bol vykonávaný zásah HaZZ s podporou ich vlastného krízové štábu. Simulácia prebiehala od vzniku požiaru cez jeho lokalizáciu, evakuáciu osôb až po uhasenie hlavných ohnísk. Počas syntetického cvičenia musel krízový štáb čeliť rôznym vonkajším vplyvom, simulovaným situáciám a tiež konfrontácii kompilátorov ,,hercov“, ktorí stvárňovali reálne postavy (majiteľ hotela, agresívny rodič, plynári, Horská záchranná služba, a pod.). Celé cvičenie prebiehalo pod drobnohľadom psychologičky por. Mgr. Simony Babikovej, ktorá sledovala kritické myslenie, komunikáciu, kreativitu a tímovú spoluprácu pod záťažou. V druhej časti nasledovala tlačová beseda na audiovizuálnom centre v kooperácii s doc. PhDr. Máriou Petrufovou, PhD., ktorá mala za úlohu odborne rozobrať konkrétne vystupovanie príslušníkov HaZZ pred médiami.
Konštruktívna simulácia efektívne napomohla v otestovaní komunikácie, kooperácie a koordinácie hasičského personálu s ostatnými zložkami integrovaného záchranného systému. Dokázala precvičiť aj veľmi málo pravdepodobné situácie za nepatrnú finančnú hodnotu. Vďaka komplexnosti cvičenia vedeli inštruktori dôkladne vyhodnotiť výkon veliteľa a celého krízového štábu. Do budúcna by takáto simulácia mohla slúžiť na preskúšanie nových veliteľov, a tým zvýšiť ich pripravenosť na nepredvídateľné situácie.
„Dennodenne sa presviedčame, že súčasná doba prináša množstvom nežiaducich udalostí s novými a neštandardnými situáciami, ktoré musí veliteľ pri riadení zásahu zvládnuť. Zároveň sa vyžaduje, aby bola jeho činnosť efektívna, rýchla, s minimalizáciou škôd a maximálnou ochranou života a zdravia postihnutých osôb a zasahujúcich hasičov. Na to potrebuje nielen odborné vedomosti, zručnosti pri využívaní stanovenej metodiky, ale aj schopnosť improvizovať. Mal by tiež vedieť svoje postupy správne odkomunikovať. Možnosť cvičiť a získavať tieto zručnosti simuláciami všetkých možných situácií, ktoré by bolo náročné a v mnohých prípadoch aj nákladné namodelovať reálnymi prostriedkami, významne zvyšuje profesionalitu veliteľov, riadiaceho štábu a vôbec pripravenosť Hasičského a záchranného zboru na riešenie tých najťažších mimoriadnych udalostí“ uviedla pplk. PhDr. Eva Krajčiová – riaditeľka HaZZ v Liptovskom Mikuláši.