V dňoch 14. – 16. 5. 2024 sa na bratislavskom výstavisku Incheba opätovne uskutočnila výstava obrannej a bezpečnostnej techniky IDEB 2024. Ide o jedno z najvýznamnejších podujatí v oblasti obrany a bezpečnosti v stredoeurópskom regióne, ktoré spája produkty bezpečnostného a obranného priemyslu s inováciami a modernými prístupmi v tejto oblasti, nevynímajúc otázky kybernetickej bezpečnosti.
Trojdňový veľtrh zahŕňal dynamické ukážky zo zákrokov ozbrojených síl, výstavu vojenskej techniky, ako aj prezentáciu výrobkov domácich a zahraničných spoločností obranného priemyslu. Akadémiu ozbrojených síl reprezentoval na predmetnej udalosti prorektor pre vedu doc. Ing. Boris Ďurkech, CSc. spolu s členmi katedry strojárstva a katedry telesnej výchovy a športu a Simulačného centra AOS. Katedra telesnej výchovy ponúkla účastníkom ukážky zo života študentov, videá zimného a letného poľného výcviku kadetov, súťaže Allrounder, či viazanie uzlov a techniky zlaňovania. Pod vedením kpt. Romana Markoviča si kadeti 4. ročníka prichystali a predviedli ukážky boja zblízka. Špeciálny záujem verejnosti bol o realizáciu merania fyzikálnych vlastností somatometrických parametrov ľudského tela na lekárskych váhach Tanita MC-780, ktoré si v posledných rokoch získalo veľkú obľubu u účastníkov výstavy. Tento rok to bolo rekordných 240 meraní, ktoré sa podarilo zrealizovať i s podrobným výkladom a odporúčaniami pre záujemcov. Tím Simulačného centra zas predviedol praktické ukážky virtuálnej simulácie využívanej na AOS a simulačné techniky na stupni družstvo a čata, či ukážku 3D simulácie krízových situácií.
Úzky okruh technicky zdatných návštevníkov upútalo laboratórium na tribo diagnostiku, prístroje na meranie chemických vlastností a na meranie hustoty kovových častíc, či laboratórium na meranie viskozity kvapalín s možnosťou reálneho vyhodnocovania parametrov. Z prezentovaných technických exponátov AOS určite najviac zaujalo pokusné robotické vozidlo typu BVP/BMP a výskumný dron z katedry strojárstva. Pozornosť upútal i ďalší testovací dron, ktorý bol reálne využívaný na detekciu, meranie refrakcie radarových vĺn a pri testovaní pohybu dronov. Vedecký výskum detekcie dronov tvoril súčasne aj najžiadanejšiu oblasť možnej budúcej spolupráce AOS s prestížnymi medzinárodnými spoločnosťami obranného priemyslu na domácej aj zahraničnej scéne. Na základe toho AOS dostala už počas výstavy množstvo reálnych ponúk na možnú vedecko-technickú spoluprácu v predmetnej oblasti, ktorá bude aj s podporou MO SR už v blízkej budúcnosti realizovaná.
Aktuálny 11. ročník výstavy IDEB využilo viac ako 100 vystavovateľov zo Slovenska a ďalších 11 krajín k predstaveniu svojich produktov a služieb pre obranu a bezpečnosť. Týmto sa IDEB stal jedinečnou príležitosťou nielen na prezentáciu AOS, ale i na nadviazanie a posilnenie vzájomnej spolupráce na domácej aj medzinárodnej úrovni. Počas otvorenia výstavy navštívilo stánok AOS množstvo VIP návštevníkov, okrem iných i čelní predstavitelia vlády SR, poslanci slovenského parlamentu, členovia diplomatických misií a ambasád, ktorí vysoko ocenili aktuálnu úroveň vzdelávania kadetov AOS, ako aj úroveň realizovaných vedeckých projektov.
„Záujem odbornej verejnosti smerovaný voči AOS na výstave obrannej techniky IDEB 2024 jednoducho potvrdil, že AOS je považovaná nielen za seriózneho a spoľahlivého partnera na vedeckú spoluprácu, ale je na národnej aj medzinárodnej úrovni vnímaná aj ako silná základňa expertov v oblasti elektroniky, rádiolokátorov, virtuálnej simulácie, tribo-diagnostiky, strojárenstva, IT techniky, Cyber defense, ale takisto aj techník špeciálneho vojenského výcviku a fyzickej prípravy kadetov“, zhodnotil výstavu prorektor pre vedu AOS doc. Ing. Boris Ďurkech, CSc.