Výročné rokovanie k vojenskému vzdelávaniu „Clearing House“
Výročné rokovanie k vojenskému vzdelávaniu „Clearing House“
28 Jún 2023
3204
text: pplk. Ing. Martin Chovanec, PhD.
28 Jún
NATO a konzorcium Partnerstva za mier združujúce vojenské akadémie a inštitúty bezpečnostných štúdií (the Partnership for Peace Consortium of Defense Academies and Security Studies Institutes) usporiadali v poradí už 12-te rokovanie, ktorého sa zúčastnilo 107 účastníkov z 23 krajín a 62 vzdelávacích a výcvikových inštitúcií krajín NATO a partnerských krajín.
Rokovanie sa uskutočnilo v slovinskom Blede pod záštitou Centra vojenských škôl slovinských ozbrojených síl v dňoch 19. júna až 22. júna 2023. Počas úvodného príhovoru k účastníkom rokovania náčelník Generálneho štábu slovinských ozbrojených síl genmjr. Robert Glavaš vyzdvihol kľúčový význam interoperability a vojenského vzdelávania a výcviku v Aliancii a v partnerských krajinách.
„Len dobre vycvičený a vzdelaný vojenský personál bude schopný čeliť súčasným a budúcim bezpečnostným výzvam a preto pomoc partnerským krajinám pri rozvoji ich vojenského vzdelávania a výcviku musí zostať jedným z našich najdôležitejších cieľov.“ uviedol genmjr. Glavaš.
Riaditeľ pre obrannú a bezpečnostnú spoluprácu NATO Piers Cazalet zopakoval význam „intelektuálnej interoperability“ medzi NATO a partnerskými krajinami. „Ukrajina je príkladom krajiny, ktorá od roku 2014 využíva pomoc poskytovanú v rámci programu na zlepšenie vzdelávania v oblasti obrany pri zosúlaďovaní svojich dôstojníckych a poddôstojníckych zborov so štandardmi NATO“ povedal na záver príhovoru.
V súčasnosti je do programu NATO DEEP (Defence Education ana Enhancement Program) zapojených 15 partnerských krajín (Arménsko, Azerbajdžan, Bosna a Hercegovina, Kolumbia, Gruzínsko, Irak, Jordánsko, Kazachstan, Mauretánia, Moldavsko, Mongolsko, Maroko, Srbsko, Tunisko a Ukrajina), ktorým je poskytovaná podpora zo strany vzdelávacích a výcvikových inštitúcií NATO a partnerských krajín.
Akadémia ozbrojených síl generála Milana Rastislava Štefánika je prispievateľom do programu vo viacerých krajinách (Azerbajdžan, Bosna a Hercegovina, Gruzínsko) prostredníctvom pplk. Ing. Martina Chovanca, PhD., Akademického vedúceho pre oblasť vzdelávania dôstojníkov a poddôstojníkov a jazykového vzdelávania pre Ozbrojené sily Bosny a Hercegoviny, ale aj prostredníctvom príslušníkov oddelenia medzinárodných kurzov centra vzdelávania, ktorí sa podieľajú na vzdelávaní dôstojníkov hlavne v oblasti operačného plánovania a v oblasti vojenského plánovacieho a rozhodovacieho procesu na taktickom stupni velenia a riadenia.