Rokovanie pracovnej skupiny pre modernizáciu PVO krajín V4
Rokovanie pracovnej skupiny pre modernizáciu PVO krajín V4
06 Dec 2022
2564
text: mjr. Ing. Miroslav Matejček, PhD., foto: -ds-
06 Dec
Dňa 24. 11. sa uskutočnilo pracovné rokovanie skupiny pre modernizáciu systémov protivzdušnej obrany krajín V4. Od roku 2014 sa činnosť pracovnej skupiny zameriava na riešenie problémov v oblasti vyzbrojovania systémami protivzdušnej obrany krajín V4, súčasnými a budúcimi aktivitami v oblasti vyzbrojovania krajín V4, ktorých výstupy sú sumarizované v štúdiách ako sú „Analytická štúdia PVO krajín V4“ alebo „Návrh obmeny prostriedkov na komplexné zabezpečenie PVO Slovenskej republiky.“
Pracovná skupina pre modernizáciu systémov protivzdušnej obrany krajín V4 združuje zástupcov a odborníkov v oblasti protivzdušnej obrany, medzi ktorými sú aj príslušníci SEMOD MO SR a Akadémie ozbrojených síl gen. M. R. Štefánika, Katedry elektroniky.
Na rokovaní pracovnej skupiny zástupcovia V4 prezentovali súčasný stav v oblasti protivzdušnej obrany.
Zástupcovia Poľska plk. Dariusz Mieszkowski, pplk. Bogdan Włudarczyk prezentovali súčasný stav v oblasti rozvoja a modernizácie súčasných prostriedkov protivzdušnej obrany Poľska, medzi ktoré patria napríklad projekty WISŁA FI (integrácia systému PAC3), vytvorenie integrovanej jednotky protilietadlovej a protiraketovej obrany stredného dosahu (MRAD), projekt NAREW, vytváranie jednotky SHORAD (Short Range Air Defense) a vytváranie jednotiek v kategórii VSHORAD (Very Short Range Air Defence) a projekty modernizácie aktívnych a pasívnych prieskumných systémov.
Zástupca Maďarska plk. Ferenc Könczöl informoval prítomných o projektoch vyzbrojovania týkajúcich sa rozširovania spôsobilostí VSHORAD systémov typu MISTRAL, o aktivitách spojených s vyzbrojovaním systémom NASAMS (National Advanced Surface to Air Missile system, Raytheon, Kongsberg) a progrese pri budovaní spôsobilostí a integrácie systému SAMOC (Surface to Air Missile Operation Centre).
Zástupcovia Českej republiky pplk. Dušan Borák a Ing. Jiří Kovalčík prezentovali súčasný stav a následný začatý proces transformácie a prezbrojovania jednotiek protivzdušnej obrany, kde vysvetlili spôsob obmeny zdedených systémov 2K12 KUB systémami SPYDER (v konfigurácii CZE, výrobcu Rafael), ich postupné začlenenie do štruktúry AČR a nastavenie systému prevádzky systémov v podmienkach AČR.
Zástupcovia GŠ OS SR, SEMOD MO SR mjr. Milan Laluch a riadiaci rokovania plk. Jozef Čižik, PhD. prezentovali súčasný stav systémov protivzdušnej obrany, projekty vyzbrojovania v kategóriách systémov VSHORAD, SHORAD, MRAD a MRAD+TBMD (Medium Range Air Defence system Tactical Balistic Missile Defence), ďalej spomenuli NATO aktivity v oblasti rozvoja PVO európskeho priestoru ako sú “European Sky Shield Initiative” a „Modular GBAD“. Rokovania sa zúčastnili aj zástupcovia VzS, náčelník PVO, pplk. Ing. Ján Bálint, veliteľ 11. brigády VzS plk. Ing. Pavel Kožlej, mjr. Ing. Rudolf Nováček a zástupca GŠ OS SR pplk. Jozef Václavík.
Jedným z cieľov pracovnej skupiny je vypracovanie štúdie s názvom „Study of NATO's Integrated Air and Missile Defence Systems of V4 Countries“, ktorej úlohou je sumarizovať základné informácie o súčasných spôsobilostiach pozemných systémov PVO pri ochrane vzdušného priestoru krajín V4. Úlohou predmetnej štúdie bude aj rozširovanie povedomia o nevyhnutnosti a spôsobe budovania integrovanej protivzdušnej a protiraketovej obrany IAMD (Integrated Air and Missile Defence).