V dňoch 17. 4. až 05. 05. 2023 vykonali kadeti tretieho ročníka bakalárskeho štúdia a štvrtého ročníka magisterského štúdia odbornosti G-20 Akadémie ozbrojených síl odbornú prípravu a vojskovú prax na raketometnom oddiele v Rožňave.
Cieľom tohto výcviku na delostreleckom útvare bolo osvojenie si praktických návykov delostreleckých špecialistov a veliteľov z činnosti vykonávaných delostreleckými jednotkami na úrovni čata a batéria, zdokonalenie sa v problematike a špecifikách vojenskej odbornosti G-20 v podmienkach OS SR. Aj keď kadeti pôsobili na vojenskom útvare, ktorého primárnym delostreleckým zbraňovým systémom je 122/227 mm raketomet 70/85 MODULÁR, ich hlavnou výcvikovou zbraňou bola 122 mm húfnica D-30A.
Kadeti tretieho ročníka sa naučili „delo“ zamieriť na cieľ a vykonávať kontroly správnosti zamierenia. Okrem toho sa naučili kompletnú povelovú techniku pre spomínané činnosti s delom a príslušné hlásenia. „Prax na raketometnom oddiele bola naša prvá samostatná skúsenosť s tým ako funguje bojový útvar. Oboznamovali sme sa s povinnosťami a úlohami veliteľov čiat, ale aj batérií. Zúčastnili sme sa streleckej prípravy, mesačného plánovania výcviku aj parkového dňa. V rámci odbornej prípravy sme vykonávali praktické zamestnania s húfnicou D-30A a naučili sme sa ju zamieriť do hlavného smeru streľby aj na cieľ rôznymi spôsobmi. Taktiež sme si precvičili prácu s PAB-2A a naučili sa veliť delám. Táto časť nám poskytla zručnosti a pripravila nás na streľby, ktoré nás dúfam čakajú na jeseň tohto roku.“ takto vyhodnotila pôsobenie na vojenskom útvare kadetka tretieho ročníka voj. 1. st. Terézia Krajcová.
Hlavnými zbraňami štvrtákov boli ceruzky, kalkulačky a prístroj pre riadenie paľby. Štvrtáci sa precvičovali v meteorologickej príprave a v príprave prvkov pre streľbu úplnou prípravou a zastrieľaním. „Naučil som sa pracovať s dokumentmi, ktoré sú nevyhnutné pri príprave prvkov na streľbu delostrelectva, ako aj samotnú povelovú techniku a metódy overené praxou. Odborná príprava mi taktiež priblížila určité rozdiely v rôznych aspektoch delostrelectva, najmä pri používaní rôznych druhov techniky a stálych operačných postupov.“ uviedol na margo odbornej prípravy kadet štvrtého ročník voj. 1. st. Ivan Valenščák.
Odborný výcvik vyvrcholil dvojdňovým nácvikom v streľbe a riadení paľby, pri ktorom kadeti štvrtého ročníka vystupovali vo funkcii veliteľa veliteľskej čaty (strieľajúceho) na mieste riadenia paľby batérie a pripravovali prvky na vedenie paľby. Počas nácviku boli nútení využiť nadobudnuté vedomosti z topografickej prípravy, meteorologickej prípravy, balistickej prípravy a streľby delostrelectva. Študenti tretieho ročníka počas nácviku využili nadobudnuté vedomosti z obsluhovania zbraňových systémov, topografickej prípravy a technickej prípravy. Štvrtáci si precvičili povelovú techniku na stupni batéria – čata a tretiaci na stupni čata – delo.
Organizátori vojenskej praxe a odbornej prípravy doc. Ing. Jaroslav Varecha, mjr. Ing. Miroslav Mušinka a kpt. Ing. Richard Liška by sa aj týmto spôsobom chceli poďakovať hlavným funkcionárom oddielu a veleniu 5. delostreleckého pluku za poskytnutú podporu v prospech Akadémie ozbrojených síl generála Milana Rastislava Štefánika. Ústretovosť veliteľov, ale aj ostatných zainteresovaných bola príkladná, rovnako aj aktivita študentov bola mimoriadne vysoká.