Vybraní kadeti 4. a 5. ročníka študijného programu vojenské spojovacie a informačné systémy sa spoločne s príslušníkmi katedry informatiky zúčastnili najväčšieho a najkomplexnejšieho cvičenia kybernetickej obrany Locked Shields 2024.
Odborníci na kybernetickú bezpečnosť zo Slovenskej republiky opäť potvrdili, že patria medzi svetovú špičku. Spoločný tím Slovenskej republiky a Maďarska, tvorený zástupcami zo štátneho, súkromného a akademického sektora, podal mimoriadne kvalitný výkon a umiestnil sa na 4. mieste. Od medaily ho tak delilo len niekoľko bodov. Prvé miesto obsadil spoločný tím NATO a Lotyšska.
Cvičenie sa koná každoročne pod záštitou NATO Centra výnimočnosti pre spoločnú kybernetickú obranu (NATO CCD COE) a tento rok sa ho zúčastnilo viac ako 4000 najlepších odborníkov zo 40 krajín sveta. V poradí 14. ročník cvičenia sa niesol v znamení hesla „COLLABORATIO TUTELA NOSTRA EST“ (prekl. „Spolupráca je naša ochrana“). Pozornosť hodnotiteľov sa sústreďovala od spôsobilosti jednotlivých členov NATO reagovať na kybernetické útoky smerom k schopnosti efektívne spolupracovať a zdieľať informácie s členmi a partnermi. Stratégia slovensko-maďarského tímu úspešne reflektovala na tieto ciele a bola postavená nielen na odbornosti a najmodernejších bezpečnostných technológiách, ale najmä na komunikácii a intenzívnej spolupráci účastníkov, ktorí zabezpečovali obranu vitálnej infraštruktúry fiktívnej krajiny pod masívnymi kybernetickými útokmi.
Jedným z hlavných cieľov cvičenia bola efektívna obrana voči kybernetickým útokom. Kybernetické útoky boli zamerané na rôzne oblasti, ako napríklad služby založené na OS Linux a MS Windows, cloudové služby, sieťovú infraštruktúru, satelitné spojenie, 5G siete, vojenské C4I systémy alebo špeciálne zariadenia kritickej a energetickej infraštruktúry štátu.
Účasť slovenského tímu prebehla pod vedením Centra pre kybernetickú obranu SR Vojenského spravodajstva. Štátny sektor na cvičení reprezentovali odborníci z rezortu obrany, financií, vnútra, dopravy a zahraničných vecí. K rýchlej detekcii a reakcii na kybernetické útoky významne prispeli odborníci a technológie spoločnosti ESET, s.r.o. So správou a zabezpečením infraštruktúry pomáhali tiež odborníci zo slovenskej pobočky Palo Alto Networks a Orange Slovensko, a.s. Tím, ktorý sa musel vysporiadať s právnymi výzvami kybernetického priestoru viedol odborník zo SIGNUM legal s.r.o. Nemohla chýbať ani podpora šikovných študentov a ich pedagógov z Akadémie ozbrojených síl generála Milana Rastislava Štefánika, zo Slovenskej technickej univerzity v Bratislave, Univerzity Komenského v Bratislave a mladých slovenských talentov študujúcich na zahraničných univerzitách, ktorí prišli podporiť národný tím. Naši kadeti využili na cvičení svoje vedomosti, praktické zručnosti a získali množstvo nenahraditeľných skúseností, informácií a poznatkov od skúsených kolegov z rôznych IT odvetví.