V súlade s Koncepciou zamerania a podpory výskumu a vývoja v oblasti obrany s výhľadom do roku 2025 je Akadémia ozbrojených síl gen. M. R. Štefánika jednou z výskumných inštitúcií v rezorte obrany, ktorá realizuje základný a aplikovaný výskum a vývoj v širšom spektre činností. Zámerom výskumno-vývojových činností AOS je garantovať rozvoj vojenskej vedy v SR, riešiť národné a medzinárodné projekty výskumu a vývoja pre obranu ako jeden z hlavných pilierov kvalitného a atraktívneho vzdelávania, a zároveň prispievať k zabezpečovaniu a rozvíjaniu podpory obrany štátu.
Plnenie spomínaných úloh dominovalo na akademickej pôde v dňoch 14. – 15. 6. 2023, kedy sa uskutočnili záverečné oponentské konania projektov výskumu a vývoja. Hodnotených bolo 6 projektov a 5 štúdií realizovateľnosti, ktoré boli vypracované riešiteľskými kolektívmi Akadémie ozbrojených síl. Oponentská rada pod vedením Ing. Juraja Mrenicu, PhD. (SEMOD MO SR), ktorej členovia zastupujú konečných odoberateľov výsledkov z uvedených projektov, vyjadrila spokojnosť s úrovňou predložených riešení.
Zadávateľom požiadaviek na projekty a štúdie realizovateľnosti je Ministerstvo obrany SR prostredníctvom jeho sekcie modernizácie. Tieto požiadavky sa sumarizujú raz ročne formou kontraktu. Finančné prostriedky využívané v rámci výskumu a vývoja na podporu obrany štátu sú poskytované formou inštitucionálnej podpory výskumu a vývoja. Inštitucionálna podpora v prospech AOS Liptovský Mikuláš je poskytovaná v zmysle zákona č. 172/2005 Z. z. o organizácii štátnej podpory výskumu a vývoja §16 ods. 7 písm. b) „poskytovanie finančných prostriedkov verejným vysokým školám a štátnym vysokým školám na podporu výskumu a vývoja ako nevyhnutného predpokladu vysokoškolského vzdelávania“, ako štátnej vysokej škole. Zadania projektov odzrkadľujú reálne potreby rezortu obrany. Dlhoročná prax a úspešnosť projektov potvrdzuje, že Akadémia ozbrojených síl gen. M. R. Štefánika stabilne disponuje takým vedecko-výskumným potenciálom, ktorý dokáže efektívne prispievať k riešeniu vývojových a výskumných úloh definovaných rezortnými zložkami.
Úspešným riešiteľským tímom gratulujeme a prajeme mnoho tvorivých nápadov aj do budúcnosti!