4. Máj – Deň spojený s tragickým úmrtím najväčšieho Slováka gen. Milana Rastislava Štefánika, vedca, vojaka, diplomata a politika, sme si aj tento rok pripomenuli pietnou spomienkou pri pomníku pred bránami Akadémie ozbrojených síl gen. M. R. Štefánika. Slávnostnú spomienku k 103. výročiu jeho úmrtia pripravila duchovná služba akadémie, dekan farnosti kpt. Tomáš Huďa, a zúčastnilo sa jej vedenie akadémie na čele s rektorom doc. Jozefom Putterom, zástupca mesta Liptovský Mikuláš viceprimátor Rudolf Urbanovič, členovia Spoločnosti M. R. Štefánika s novou predsedníčkou Kvetoslavou Staroňovou i zamestnanci akadémie.
Ako vo svojom príhovore rektor AOS uviedol:
„na akadémii považujeme za potrebné pokračovať v budovaní vzťahu našich kadetov k národným tradíciám, ktorých súčasťou je poznávanie osobností a ich odkazu, ktoré tieto tradície vytvárajú. Práve dnes je potrebné pozrieť sa do minulosti, hľadať príklady a osobnosti, ktoré nám svojou hodnotovou orientáciou a morálnou autoritou pomôžu orientovať sa v dnešných náročných spoločenských podmienkach.“ V závere zdôraznil, „že hrdinom dneška je ten, kto sa snaží budovať vzťahy či inštitúcie založené na vzájomnom rešpekte, otvorenej komunikácii a rešpektovaní práva na názor a kto vytvára nové kultúrne, či materiálne hodnoty a práve osobnosť M. R. Štefánika a jeho hodnotový a myšlienkový odkaz poskytuje základ na nastavenie takejto orientácie“.
Poďakoval vedeniu mesta a Spoločnosti M. R. Štefánika s pobočkou v Mikuláši za doterajšiu spoluprácu a vzájomnú podporu, ktorú vidí i do budúcna.
Viceprimátor Rudolf Urbanovič vo svojom príhovore poukázal na historickú spojitosť liptovského rodáka Vavra Šrobára k osobe M. R. Štefánika, ich pôsobnosť v spolku Detvan v Prahe i vzájomnú pomoc. Vyjadril úctu k jeho osobe, ktorá môže byť aj pre súčasné generácie vzorom vzdelanosti, odvahy, bojovnosti ale aj odbornosti.
Druhou časťou tejto slávnostnej udalosti bolo otvorenie putovnej výstavy STOPY ŽIVOTA v priestoroch akadémie pri kaplnke. Panelová výstava približuje súvislosti zo života Milana Rastislava Štefánika, ktoré častokrát nenájdeme ani v množstve kníh o ňom vydaných. Putovnú výstavu realizovala Spoločnosť Milana Rastislava Štefánika na Slovensku a zostavila ju dlhoročná pedagogička PhDr. Ružena Kormošová, PhD. s odbornou konzultáciou PhDr. Pavla Kanisa, CSc. Otvorenie výstavy na pôde akadémie si nenechala ujsť ani jej samotná autorka, ktorá prítomným priblížila zaujímavé perličky z jej zostavenia. Bolo vidieť, že osobnosť a život velikána našich novodobých dejín je pre ňu veľkou celoživotnou inšpiráciou a motiváciou.