Vojenská profesia, najmä vo veliteľskej pozícii alebo pozícii inštruktora, kde sa intenzívne pracuje s ľuďmi v rámci vyučovania a výcviku, si vyžaduje poznatky z „vojenskej pedagogiky“. Preto každoročne realizuje Katedra spoločenských vied a jazykov Akadémie ozbrojených síl v spolupráci s Centrom vzdelávania odborný kurz s týmto zameraním. Jeho cieľom je priblížiť účastníkom základy vojenskej didaktiky, pripraviť ich na kvalifikované vedenie zamestnaní v rámci vojenskej prípravy, na zvládanie záťažových situácií, skvalitniť ich komunikačné zručnosti a metodiku pri vojenskom výcviku.
Takýto kurz sa uskutočnil v termíne od 12. - 16. októbra 2015 v AOS a viedli ho odborní učitelia spomínanej katedry doc. RSDr. Jozef Matis, PhD., PhDr. Mária Martinská, PhD. a PhDr. Miroslav Kmošena, PhD. Program tejto vzdelávacej aktivity bol postavený tak, aby formoval relevantnú pedagogickú spôsobilosť frekventantov, a to prostredníctvom vybraných učebných statí z oblasti sociálno-pedagogickej, pedagogicko- psychologickej, zameral sa na vybrané problémy vojenského vyučovania a výcviku, jeho etapy, ale aj na osobnosť samotného veliteľa a inštruktora, na metódy poznávania podriadených.
Katedra spoločenských vied a jazykov AOS realizovaním kurzu vykrýva požiadavky veliteľov na odborne pedagogicky pripravených inštruktorov výcviku v súčasnosti. Nadviazala na tradície prípravy inštruktorov výcviku, ktoré boli položené v bývalej Základnej výcvikovej škole v Martine a v Poddôstojníckej akadémii v Martine v rokoch 2005-2007. Dnes zabezpečuje procesuálnu a obsahovú stránku požadovanej prípravy v prostredí svojich odborných učební. „Kurz pôsobí na frekventantov aj motivačne, pretože viacerí jeho absolventi sa následne prihlásili aj na Doplňujúce pedagogické štúdium (DPŠ) na AOS“, povedal PhDr. Kmošena, učiteľ kurzu.