Dňa 21. 11. 2019 sa v aule AOS od 11:25 hod. uskutočnila prednáška na tému „Brainwashing - vymývanie mozgu“. Obsahom prednášky boli mimoriadne aktuálne hybridné ohrozenia, ktoré sa stávajú dôležitým komunikačným nástrojom pri cielenom deformovaní verejnej mienky, podpore nedôvery k verejným inštitúciám a ľahostajnosti i averzii k spoločenskému dianiu. Jeho formy sa realizujú cez klasické médiá, sociálne siete, ale majú aj svoje politické či finančné možnosti.
Výskumy verejnej mienky alarmujúco ukazujú na nárast konšpiračných webov, dezinformácií šírených prostredníctvom fake news, hoaxov a sú zamerané predovšetkým na mladú generáciu. Informácie z tohto podujatia sú využiteľné najmä v predmete politológia, psychológia a sociológie ako aj v rámci kariérnych kurzov.
Na podujatí prednášal pán Christian Louis Deeb, špeciálny agent FBI, za účasti pani Hillary Szot - zástupkyni veľvyslanectva USA na Slovensku, pána Igora Kmiťa - zahranično politického redaktora TA3 a lektora projektu, autora a koordinátora projektu pána Petra Rázusa z Agentúry PRERAG.
Tento projekt je realizovaný z finančného grantu Veľvyslanectva USA v Bratislave, Úradu vlády SR a agentúry PRERAG, ktorá sa ako jediná na Slovensku dlhodobo venuje vzdelávaniu s podporou medzinárodných výstav kresleného humoru na spoločensky aktuálne témy a s podporou oboch donorov pripravuje už štvrtý rok aj projekt „Korupcia - skutok sa deje“, ktorý bol realizovaný v nedávno aj na pôde AOS gen. M. R. Štefánika v Liptovskom Mikuláši. Cieľovou skupinou tohto projektu sú aj vysokoškoláci, mladí budúci profesionáli policajti, vojaci, právnici, novinári a pod., ktorí by mali nielen poznať formy tohto ohrozenia, ale aj formy aktívnej obrany a vedieť uplatňovať kritické myslenie.
Garanciu nad týmto podujatím prevzala Katedra spoločenských vied a jazykov AOS, do ktorej kompetencie daná problematika aj patrí v rámci politológie, psychológie a sociológie (PhDr. Róbert Hurný, PhD. a Mgr. Eva Révayová). Vstup na prednášku bol voľný pre učiteľov, študentov a ostatných záujemcov o danú problematiku. Zúčastnilo sa jej cca 200 študentov 1. a 2. stupňa vysokoškolského štúdia, väčšinou študenti študijného programu Bezpečnosť a obrana štátu, účastníci DKAVŠ a ostatní záujemcovia z akademického a vojenského prostredia.