text: Mgr. Peter ŽIŠKA, PhD.; foto: Ing. Danuša Spilá
05 Okt
Medzinárodná súťaž 6-členných družstiev Allrounder 2024 sa tento rok vyznačovala množstvom rekordov. Do súťaže nastúpilo 9 tímov, čo bol nový rekord v počte účastníkov. Z nastúpených 9 tímov bolo 8 zahraničných, medzi nimi: Hellenic Army Academy (Atény), Ludovika University of Public Service (Budapešť), National Defence Academy of Latvia (Riga), Nicolae Bălcescu Land Forces Academy (Sibiu), Military Academy of University of Defence (Belehrad), Military University of Land Forces of General Tadeusz Kościuszko (Wroclaw), University of Defence (Brno), Charles University FPES (Praha) a Akadémia ozbrojených síl generála M. R. Štefánika (Liptovský Mikuláš).
Netradične súťaž odštartoval hod granátom na presnosť, kde súťažiaci hádzali na vzdialenosť 30 m s rozmerom cieľovej plochy 3 m x 6 m. V tejto disciplíne dominovali domáci pretekári, ktorí hodili v súčte 46 zo 60 granátov do vymedzeného úsilia. Pretekári mali 3 tréningové a 10 súťažných pokusov. Druhou disciplínou bola prekážková dráha, ktorá už tradične nesie prívlastok „najnebezpečnejšia disciplína“. Tento rok sa našťastie vyskytli len 2 ľahšie zranenia. Disciplínu vyhrali kadeti FTVS Praha, ktorí v súčte 6 časov dosiahli výsledný čas 7:39,3, a priemerný čas na kadeta tak predstavoval 1 minútu 16 sekúnd. Je to zároveň horná hranica pre našich študentov v rámci zápočtu z prekážkovej dráhy, čo potvrdzuje vysokú úroveň tohtoročných pretekárov. Najrýchlejší kadet podujatia bol domáci pretekár voj. 1. st. Július Holík, ktorý dráhu pokoril v čase 1 minúta 5 sekúnd.
Po výbornom a výdatnom obede od kolegov z kuchynsko-jedálenského bloku sa súťažiaci presunuli na disciplínu plávanie, na ktorej sa pretekalo na vzdialenosť 50 m vo vojenskom odeve bez obuvi štafetovým spôsobom. Účastníkov prišli podporiť aj kadeti AOS, ktorí dotvorili príjemnú pretekovú atmosféru. Najrýchlejším plaveckým tímom sa stali pretekári UO Brno v čase 4:16,8, čo je v priemere 43 sekúnd na jedného člena tímu v odeve na vzdialenosť 50 m. Poslednou disciplínou prvého dňa bola súťaž v streľbe z krátkej (vzdialenosť 15m) aj dlhej zbrane (vzdialenosť 30m). Hodnotil sa súčet bodov oboch zbraní a celého tímu. V tejto disciplíne vynikol tím z Lotyšska, ktorý v súčte nastrieľal z oboch zbraní 1069 bodov z možných 1200 bodov. Ich najlepší kadet Edvards Mucenieks (National Defence Academy of Latvia) sa stal zároveň aj víťazom individuálnej súťaže v streľbe, keď dosiahol 192 bodov z možných 200. Víťazstvo si zapísal až po rozstrele s kadetom Bencem Andrášom Oroszom z Ludovika University of Public Service z Maďarska, s ktorým dosiahli zhodný počet bodov. Veľká vďaka patrí Simulačnému centru a ich pracovníkom, ktorí sa súťažiacim venovali až do neskorých večerných hodín. Samotnú disciplínu aj prístup organizátorov ocenili aj zahraniční pretekári.
Druhý deň sa začal bežecky v okolí dediny Iľanovo, kde sa pretekári vydali na dva trojkilometrové okruhy v členitom profile. 54 pretekárov sa o 8:30 h vydalo na trať dlhú 6 km, ktorú už tradične najrýchlejšie zdolal pretekár Jáchym Kovář z FTVS Praha s rekordným časom 20:40. Víťazom tímovej súťaže sa napriek tomu stalo družstvo z Military University of Land Forces of General Tadeusz Kościuszko (Wroclaw) s celkovým súčtom časov 2h 44´27´´. Naším najrýchlejším kadetom bol voj. 1. st. Slavomír Adam s časom 25:44, ktorý sa zároveň umiestnil v celkovom rebríčku na 3. mieste. Poslednou disciplínou, ktorá z pravidla vždy zamieša celkovým poradím, bol raft. Disciplína sa odohrávala v priestoroch Areálu vodných športov v Liptovskom Mikuláši, kde sa vďaka pánovi Cibákovi mohla opäť uskutočniť. Súťažilo sa v súčte časov z dvoch jázd. S divokou vodou sa najlepšie popasovali pretekári z FTVS Praha, ktorým táto disciplína zabezpečila víťazstvo s časom 3:36.
Tohtoročnú súťaž sprevádzalo jesenné daždivé počasie, ktoré však bolo jediným negatívnym faktorom celého podujatia. Okrem športových zážitkov a rivality získali kadeti vzájomné kontakty, učitelia si vymenili skúsenosti s ostatnými kolegami zo zahraničných univerzít a vedúci družstiev načerpali inšpiráciu pri organizovaní predmetného podujatia. „Gratulujem víťazovi, ktorý je z pravidla vždy len jeden, no samozrejme poklona patrí aj ostatným tímom, predovšetkým tým, ktoré sa zúčastnili nášho podujatia po prvýkrát a mali to o niečo náročnejšie oproti pretekárom, ktorí už skúsenosti s našou súťažou mali. Verím, že súťaž sa dostane do kalendárov zahraničných univerzít a aj v ďalšom roku nás poctia svojou návštevou“ uviedol vedúci katedry telesnej výchovy a športu Mgr. Peter Žiška, PhD. Zároveň poďakoval všetkým, ktorí sa akoukoľvek formou podieľali na organizácii náročného podujatia. „Špeciálne ďakujem členom katedry telesnej výchovy a športu, zahraničnému oddeleniu a prorektorovi pre vedu, vďaka ktorým sme mali takúto hojnú účasť, prorektorovi pre vzdelávanie za zabezpečenie cien pre pretekárov, Simulačnému centru za pomoc pri organizácii streleckej disciplíny, kvestúre za zabezpečenie dopravy, stravy, zdravotníckemu zabezpečeniu a v neposlednom rade aj Školským jednotkám a kadetom, ktorí pomáhali počas celého podujatia so sprievodom zahraničných hostí, pri rozhodovaní a príprave disciplín. Samozrejme, vďaka patrí aj našim pretekárom, ktorí sa na súťaž niekoľko mesiacov pripravovali a z môjho pohľadu bojovne, odhodlane a vzorne reprezentovali našu školu“, zhodnotil súťaž Mgr. Žiška.
1. miesto - Charles University FPES (Praha) 2. miesto - University of Defence (Brno) 3. miesto - Armed forces Academy of Milan Rastislav Štefánik (Liptovský Mikuláš) 4. miesto - Military University of Land Forces of General T. Kościuszko (Wroclaw) 5. miesto - Nicolae Bălcescu Land Forces Academy (Sibiu) 6. miesto - Hellenic Army Academy (Atény) 7. miesto - National Defence Academy of Latvia (Riga) 8. miesto - Military Academy of University of Defence (Belehrad) 9. miesto - Ludovika University of Public Service (Budapešť)