V mesiaci máj realizovala certifikovaná Výcviková organizácia operátorov bezpilotných leteckých systémov (VO OBLS) Simulačného centra Akadémie ozbrojených síl rad odborných aktivít v oblasti bezpilotného lietania. Ambíciou Ozbrojených síl SR je mať do konca roka vyškolených stovky nových operátorov bezpilotných leteckých systémov (BLS). Výcviková organizácia operátorov bezpilotných leteckých systémov je jedinou certifikovanou inštitúciou v rezorte obrany, ktorá disponuje spôsobilosťami realizácie kurzov a výcvikov pre rôzne kategórie operátorov BLS a tiež pre vykonávanie špecializovaných kurzov pre odborné kvalifikácie inštruktor a hodnotiteľ. Všetky výchovno-vzdelávacie aktivity sú v súlade s národnou a medzinárodnou legislatívou s využívaním reálnych systémov a tiež sofistikovaných simulátorov.
VO OBLS vykonala 2 kurzy „poučenej osoby“. Kapacita oboch kurzov bola dimenzovaná pre 160 účastníkov a 1 kurz bol v trvaní 1 týždeň. Obsahom bolo oboznámiť účastníkov kurzu s platnou legislatívou pre oblasť BLS, základným rozdelením vzdušného priestoru SR, bezpečnostnými zásadami vykonávania letovej činnosti s BLS a vplyvom meteorologických podmienok na vykonanie letových akcií s BLS. Teoretické vedomosti boli preverené formou testu, ktorý pozostával zo 40 otázok. Úspešní absolventi testu následne vykonali praktický výcvik pod dohľadom inštruktorov.
Špecializovaný kurz „inštruktora a hodnotiteľa“ bol realizovaný v termíne 12. - 16. mája 2025 a bol určený pre vybraných operátorov BLS, ktorí už úspešne absolvovali základný letecký kurz (BUQ I-II) a spĺňajú o.i. minimálnu letovú prax, čo predstavuje 50 letových hodín. V päťdňovej intenzívnej príprave si účastníci kurzu osvojili teóriu pedagogiky, motivácie, metód a techník na zvládnutie výcviku a tiež pokročilé techniky v oblasti spolupráce v posádke (CRM - Crew Resource Management). Na inštruktorov BLS je kladený vysoký dôraz, výhradne inštruktor je oprávnený vykonávať kurzy „poučenej osoby“, a tým generovať nových adeptov v oblasti bezpilotného lietania pre potreby OS SR. Z toho dôvodu odborný personál VO OBLS do detailov rozobral a vysvetlil oprávnenia, ktoré vyplývajú z rezortnej legislatívy (Pokyny ÚVL MO SR so zreteľom na čl. 27). Po úspešnom absolvovaní preskúšania si 6 účastníci prevzali certifikát o absolvovaní kurzu INŠTRUKTORA a 3 účastníci certifikát o absolvovaní kurzu HODNOTITEĽA. Tieto certifikáty ich oprávňujú vykonávať vysoko odbornú činnosť inštruktora a hodnotiteľa v súlade s platnou legislatívou.
Ďalšiu odbornú aktivitu, ktorú v mesiaci máj realizovala VO OBLS, bol výcvik zdokonaľovacích techník lietania s BLS v sťažených meteorologických podmienkach v rôznych denných a nočných fázach. Pod odborným dohľadom skúsených inštruktorov z VO OBLS a 5. pŠU si príslušníci výcviku osvojili nové techniky lietania (nové senzorické systémy), získali nové skúsenosti s použitím rôznych kategórií BLS a zosúladili činnosti v „CRM“. Takáto aktivita má zásadný vplyv na bezpečnosť lietania počas vykonávania špeciálnych pozorovacích a pátracích úloh v spoločnom vzdušnom priestore SR.
Vzdelávanie, kurzy a výcviky v oblasti BLS predstavujú základný pilier tejto vysoko aktuálnej problematiky. Umožňujú formovať kompetencie, znalosti a zručnosti nových operátorov a tiež umožňujú rozvíjať, prehlbovať a získavať schopnosti skúsených operátorov a ďalšieho odborného personálu. Všetky prednášané témy, oblasti a odborné diskusie vedené v kurzoch reflektujú na multinárodnú kooperáciu, na rozvoj schopností flexibilne reagovať na zmeny, prevziať zodpovednosť za misie, kriticky myslieť v dynamickom prostredí a vedieť využívať sofistikované technológie a nástroje.