Akadémia ozbrojených síl gen. M. R. Štefánika Štvrtok 15. 04. 2021        
 Hlavná stránka

Žiška na pretekoch Spartan opäť víťazný
 
    Odborný asistent Katedry telesnej výchovy a športu Akadémie ozbrojených síl gen. M. R. Štefánika v Liptovskom Mikuláši Mgr. Peter Žiška, PhD. sa zúčastnil v dňoch 7. - 8. 11. 2020 vytrvalostných pretekov Spartan, ktoré sa konali v maďarskom Veszpréme.

    „Pravdepodobne to boli jedny z posledných pretekov v CEU (Central Europe Series) v tomto roku. Realizovali sa za sprísnených opatrení kvôli COVID-19 a bez divákov. Aj pre opatrenia neprišla časť pretekárov, viacerých zastavili kontroly na hraniciach. Maďarská elita však nechýbala“, uviedol P. Žiška.

    Maďarský Spartan mal prívlastok HONOR, pretože sa konal v spolupráci s Ministerstvom obrany Maďarska, vo výcvikovom stredisku, pod vojenským dohľadom, čo prinieslo do pretekov „military zone“, t. j. prekážkovú dráhu, v ktorej sa pretekalo s maketou AK47. Náročnosť prvého dňa pretekov SPRINT HONOR RACE o dĺžke trate 6,5 km a prevýšení 65 m, zvýšil ranný prízemný mráz, ktorý skomplikoval rúčkovanie a balansovanie na prekážkach. Druhý deň pretekov SUPER HONOR RACE bol oproti prvému dlhší o 5 km, pribudli náročnejšie silové a lezecké prekážky ako slack-line, twiter a beater (rúčkovanie na otočnej konštrukcii), nosenie a ťahanie rôznych záťaží do 25 kg. V obidvoch súťažiach rozhodoval čas a kvalitné zvládnutie prekážky (v opačnom prípade, vykonáva súťažiaci trestné brušáky).

    V konkurencii takmer 7 tisíc pretekárov dobehol P. Žiška do cieľa v obidvoch súťažiach ako prvý s najlepším časom a beztrestným kontom. Už niekoľko rokov je zaradený do pretekárskej elity súťaží Spartan, svojimi výkonmi potvrdzuje, že patrí k absolútnej „spartanskej špičke“ európskej i svetovej úrovne.

    Ďalšie preteky Spartan by sa mali konať v ČR (Dolná Morava), Majstrovstvá Európy by mali byť 12. 12. 2020 na Tenerife, všetko však závisí od pandemickej situácie, ktorá viedla k zrušeniu Majstrovstiev sveta v tomto roku. „Som ale rád, že napriek nepriaznivej situácii sa organizátorom vo Veszpréme podarilo usporiadať kvalitné preteky, v ktorých som si preveril svoju kondíciu a obstál víťazne“, P. Žiška.
  
  
  
Výsledky:
        Sprint Honor Race
        Super Honor Race
Videozáznam (youtube):
        Spartan Race Veszprem Hungary - Sprint Honor Series
  text: -hg-    
foto: archív -pž-    
  
gen. Dr. M. R. Štefánik
 
 
 Pripravované akcie
 
     27. 5. 2021 - online
   ŠTUDENTSKÁ VEDECKÁ
KONFERENCIA 2021
 
     9. 4. - 7. 5. 2021
     Charitatívna zbierka
 
 Oznamy
 
     Vyšlo nové číslo:
    AKADEMIK
 
    Vyšlo nové číslo Science & Military 2/2020
 
    ŠPE - termíny ško-
lení 2021
 
    Vo FOTOGALÉRII
100. výročie narodenia arm. gen. Martina Dzúra
 
    Spoločné vyhlásenie
ČKR a SRK k 100. výr. založenia ČSR
 
    Zborník
CSDP Olympiad 2016
 
    Centrálny register 
pohľadávok štátu
 
   DPŠ 
  
 
   UTV 
  
 
   DETSKÁ UNIVERZITA 
  
 
 
 
  e-mail AOS  Stravovanie WEGA
 
  Facebook AOS  YouTube AOS
   NATO - SHAPE    NATO    EU    Ministerstvo Obrany OS SR    Generálny štáb OS SR    Allied command transformation
© Copyright 2008 KIS Aktualizované Untitled Document 15. apríla 2021   (7959)