Akadémia ozbrojených síl gen. M. R. Štefánika Nedeľa 12. 07. 2020        
 Hlavná stránka


Žiška na "SpartanEuro 2018" šiesty
 
    Peter Žiška, odborný asistent Katedry telesnej výchovy a športu Akadémie ozbrojených síl po absolvovaní pretekov Spartan zaradených do CEU Regionálnej série, ktorá sa konala v Bytome (4. 5. v Poľsku), na Donovaloch (12. 5.), vo Várgesztesi (9. - 10. 6. v Maďarsku), v Koutoch (23. - 24. 6. v ČR), pokračoval v súťaži cez extrémne prekážky 7. 7. 2018 na Majstrovstvách Európy „SpartanEuro 2018“ vo francúzskom Morzine. Boli to v poradí jeho 4. ME v súťažiach Spartana, na ktorých sa zúčastnil odvtedy, ako sa venuje týmto náročným pretekom. Ako víťaz stredoeurópskej série (CEU), sa zaradil do TOP 10 elitných mužov (Elite man) v štartovacej elitnej vlne, kde okrem TOP 10, štartovalo 250 pretekárov, v hre bolo asi 8 Slovákov.

    „Zo všetkých ME, na ktorých som štartoval, boli tieto najnáročnejšie“, uviedol Žiška. Zúčastnilo sa ich cca 8 tis. účastníkov zo 43 krajín. Peter Žiška pretekal v „brutálnom okruhu“ Spartan Beast, ktorý mal dĺžku 25 km a 40 prekážok, štart bežeckej trate bol vo výške 960 m n.m. a najvyšší bod dosiahol výšku 2019 m n.m. „Beštia okruh“ prekvapil aj nekompromisnými novými prekážkami ako Twister, rúčkovanie na otáčavej konštrukcii, plávanie s brvnom cez jazero. „Najťažšie pre mňa bolo nesenie bremena s pieskom o váhe 23 kg v dĺžke 1,4 km do kopca (zjazdovka) a tiež „slack-line“ - prechod po výškovom 5 m dlhom lane“, povedal Žiška. Prekážky vyžadovali od pretekárov silu, pevnosť, vytrvalosť, lebo prekonávali skaly a steny lezením, používali plazenie, nosenie bremien, prekonávali vodné plochy, a pod. „Čas môjho behu (3 h 7 min) bol pomalší, asi som dobre nevyladil formu a ani netrafil hod oštepom na cieľ a to ma zaradilo na 6. miesto v celkovom poradí." Preteky vyhral ruský bežec Sergei Perelygin (2 h 57 min), druhý bol Španiel Albert Soley (2 h 58 min).

    V celosvetovom Rankingu Spartana si však Žiška udržuje prvenstvo. V septembri ho čakajú Majstrovstvá sveta Spartan v americkej Kalifornii.

    Pri porovnaní stredoeurópskej série s ME v pretekoch Spartan, aj napriek šiestemu miestu, označil Žiška za najťažšie preteky sezóny v sérii CEU preteky v Koutoch/Desnou (ČR).
  
  
  
        Výsledky   text: -hg-    
foto: archív -pž-    
  
gen. Dr. M. R. Štefánik
 

 
 Pripravované akcie
 
     14. 7. 2020
   Obhajoby dizertačných prác
 
 Konferencie
 
    22. - 23. 10. 2020
"Národná a medzi-
národná bezpečnosť"
 
 Oznamy
 
    Vyšlo nové číslo
    AKADEMIKA
 
    Verejný odpočet
za rok 2019
 
    Vyšlo nové číslo časopisu
Vojenské reflexie
 
    ŠPE - termíny ško-
lení 2020
 
    Vyšlo nové číslo vedeckého časopisu
Science & Military
 
    Vo FOTOGALÉRII
Výstup na Chatu M. R. Štefánika
 
      Vo VIDEOGALÉRII:
 
    Spoločné vyhlásenie
ČKR a SRK k 100. výr. založenia ČSR
 
    Zborník
CSDP Olympiad 2016
 
    Centrálny register 
pohľadávok štátu
 
   DPŠ 
  
 
   UTV 
  
 
   DETSKÁ UNIVERZITA 
  
 
 
 
  e-mail AOS  Stravovanie WEGA
 
  Facebook AOS  YouTube AOS
   NATO - SHAPE    NATO    EU    Ministerstvo Obrany OS SR    Generálny štáb OS SR    Allied command transformation
© Copyright 2008 KIS Aktualizované Untitled Document 12. júla 2020   (23668)