Akadémia ozbrojených síl gen. M. R. Štefánika Štvrtok 15. 04. 2021        
 Hlavná stránka


Zimné telovýchovné sústredenie
 
    Študenti druhého ročníka Akadémie ozbrojených síl gen. M. R. Štefánika (AOS) v školskom roku 2011-12 sa koncom februára zúčastnili zimného telovýchovného sústredenia v lyžiarskom centre na Táľoch v Nízkych Tatrách.

    Účasť študentov bola takmer 100%, neprítomnosť niekoľkých vyradili zdravotné problémy. Veliteľsky kurz zastrešovali kpt. Ing. Maroš Lelák a nrtm. Vlastimil Král. Inštruktorov výcviku tvorili učitelia katedry telesnej výchovy a športu pod vedením Mgr. Jána Pápaya, PhD., - Mgr. Marek Marcinčin, npor. PhDr. Mgr. Julius Lukány, PaedDr. Karel Vrbka, PhD., Mgr. Dušan Litva, PhD.

    Mimoriadne dobré poveternostné podmienky a dostatok snehu umožnilo všetkým naplniť stanovené ciele a úlohy výcviku. Priestory ubytovacieho zariadenia chaty Biotika v doline Krpáčovo prispeli ku kvalitnému teoretické mu a praktickému zamestnaniu.

    Výcvik v zjazdovom lyžovaní prebiehal v stredisku na Táľoch. Obohatením tejto činnosti bola aj prítomnosť dvoch inštruktorov z Univerzity obrany Brno, predovšetkým pri zdokonaľovaní ovládania snowbordu a nového lyžiarskeho štýlu carving.

    Praktické cvičenia pochodov pre vojenské využitie tvorili presuny a dlhé pochody s využitím snežníc a skialpových lyží. Veľmi vhodne doplnili vedomosti študentov učiteľmi pripravené ukážky s využitím nových technológií lyží, lyžovania, voskovania, správania sa v zimnom teréne, či zvládania extrémnych situácií prostredníctvom bohatého video materiálu, s ktorým sa vo večerných hodinách študenti zoznamovali.

    K lyžiarskemu sústredeniu patrí aj utužovanie kolektívu a zlepšovanie medziľudských vzťahov. Táto súčasť výcviku prebehla aj napriek nižšiemu zastúpeniu „jemnejšej, krajšej“ časti kolektívov ozbrojených síl oproti minulým rokom!

    Výcvik splnil očakávania, študenti získali nové pohybové zručnosti, posilnili si psychické schopnosti, hlavne odolávanie proti únave pri sťažených podmienkach, vzájomná pomoc „spolubojovníkovi“. Drobné „modrinky“ pri neadekvátnom riešení vzniknutej situácie sa postupne strácali po nadobúdaní nových skúseností.

    Všetci účastníci zimného telovýchovného sústredenia budú dlho spomínať na túto vydarenú, nezabudnuteľnú spoločnú akciu svojho štúdia.
  
  
  
    text a foto: Mgr. Dušan Litva, PhD.    
  
gen. Dr. M. R. Štefánik
 
 
 Pripravované akcie
 
     27. 5. 2021 - online
   ŠTUDENTSKÁ VEDECKÁ
KONFERENCIA 2021
 
     9. 4. - 7. 5. 2021
     Charitatívna zbierka
 
 Oznamy
 
     Vyšlo nové číslo:
    AKADEMIK
 
    Vyšlo nové číslo Science & Military 2/2020
 
    ŠPE - termíny ško-
lení 2021
 
    Vo FOTOGALÉRII
100. výročie narodenia arm. gen. Martina Dzúra
 
    Spoločné vyhlásenie
ČKR a SRK k 100. výr. založenia ČSR
 
    Zborník
CSDP Olympiad 2016
 
    Centrálny register 
pohľadávok štátu
 
   DPŠ 
  
 
   UTV 
  
 
   DETSKÁ UNIVERZITA 
  
 
 
 
  e-mail AOS  Stravovanie WEGA
 
  Facebook AOS  YouTube AOS
   NATO - SHAPE    NATO    EU    Ministerstvo Obrany OS SR    Generálny štáb OS SR    Allied command transformation
© Copyright 2008 KIS Aktualizované Untitled Document 15. apríla 2021   (7997)