Akadémia ozbrojených síl gen. M. R. Štefánika Štvrtok 15. 04. 2021        
 Hlavná stránka

Výcvik vo Francúzsku
 
    Mesačný vojenský výcvik vo Francúzsku spolu so 170 príslušníkmi vojenskej akadémie zo Saint Cyr absolvovali dvaja študenti 2. ročníka Akadémie ozbrojených síl - voj. Matej Laky a voj. Miroslav Karabin. Výcvik sa uskutočnil pri Stredozemnom mori a v Pyrenejách.

    O tom, že bol veľmi náročný svedčí i to, že ho nedokončilo 42 vojakov. Slováci aj napriek nezvyčajným výcvikovým podmienkam, náročnému terénu, tvrdým kritériám a otlakom, výcvik zvládli a domov si priniesli odznak o jeho absolvovaní.

    Morský a vodácky výcvik prebiehal v oblasti Collioure. Ten zahrnul výsadky z lode a motorových člnov „v maskáčoch a 8 kilovou záťažou na chrbte“, prekonávanie prekážkovej trate na morskej vode a pod jej hladinou, veslovanie na kajaku a gumenom člne (zodiak). V prímorských pevnostiach zdolávali účastníci výcviku opevnené múry, úzke chodby, nástrahy hĺbok.
 
    Po týždni sa od mora presunuli do Pyrenejí, do oblasti Mont Louis. Tu sa stal výcvik ešte obtiažnejší, lebo cvičiaci v pochodoch zdolávali výšky 1700 až 2000 m n.m. a cvičili v snehu a mraze. V Pyrenejskom pohorí museli zvládnuť horolezecky náročné skalné steny, prekonávať priepasti zlanovaním, realizovať boje zblízka a na počte otlakov sa cvičiacim podpísalo celkom aj 11 nočných pochodov.

    Študenti AOS voj. Laky a voj. Karabin patrili medzi najmladších účastníkov výcviku, zaradení boli v 29 člennej čate Francúzov, s ktorými tvorili tím. Vraví sa, že tím je taký silný, ako silný je každý jeho člen. A slovenskí študenti svoj tím nesklamali. Veď vojenská akadémia v Saint Cyr pripravuje „majstrov dôstojníckeho umenia“.

    Potvrdili, že výcvik sa dá zvládnuť takým vojakom, ktorí majú výbornú fyzickú kondíciu, sú psychicky trénovaní a keď treba, sú i pevnou súčasťou tímu.

    A tvrdé podmienky? „Spali sme vonku, ale spánku bolo veľmi málo, jedlo pozostávalo z dávok a niekedy sme si ho podľa úloh výcviku museli v horách pripraviť sami, žiadne lieky sme nesmeli mať pri sebe, len tie, čo v prípade potreby určil lekár, museli sme si dávať pozor na pitnú vodu, na mikrospánok, na nečakané prekážky, kto vypadol z výcviku na viac ako 20 hodín, bol z neho vylúčený. Úlohy výcviku sa plnili na čas, keď sa to v limite nestihlo, úloha sa opakovala.“

    Študenti AOS sú už doma, francúzsky výcvik (16. 4. - 13. 5. 2012) znamenal pre nich často siahnutie až na dno síl a na otázku, či by ho chceli absolvovať znovu, jednoznačne odpovedali: „dúfame, že sa ešte podobných výcvikov opäť zúčastníme“.
  
  
  
    text: -hg-    
foto: účastníci výcviku
  
gen. Dr. M. R. Štefánik
 
 
 Pripravované akcie
 
     27. 5. 2021 - online
   ŠTUDENTSKÁ VEDECKÁ
KONFERENCIA 2021
 
     9. 4. - 7. 5. 2021
     Charitatívna zbierka
 
 Oznamy
 
     Vyšlo nové číslo:
    AKADEMIK
 
    Vyšlo nové číslo Science & Military 2/2020
 
    ŠPE - termíny ško-
lení 2021
 
    Vo FOTOGALÉRII
100. výročie narodenia arm. gen. Martina Dzúra
 
    Spoločné vyhlásenie
ČKR a SRK k 100. výr. založenia ČSR
 
    Zborník
CSDP Olympiad 2016
 
    Centrálny register 
pohľadávok štátu
 
   DPŠ 
  
 
   UTV 
  
 
   DETSKÁ UNIVERZITA 
  
 
 
 
  e-mail AOS  Stravovanie WEGA
 
  Facebook AOS  YouTube AOS
   NATO - SHAPE    NATO    EU    Ministerstvo Obrany OS SR    Generálny štáb OS SR    Allied command transformation
© Copyright 2008 KIS Aktualizované Untitled Document 15. apríla 2021   (8339)