Akadémia ozbrojených síl gen. M. R. Štefánika Štvrtok 15. 04. 2021        
 Hlavná stránka

7. ročník Letnej školy mladých profesionálov
 
    V poradí 7. ročník medzinárodnej Letnej školy (LŠ) pre mladých profesionálov v organizácii Centra pre európske a severoatlantické vzťahy (CENAA) sa konal v Akadémii ozbrojených síl v dňoch 24. - 28. júna 2012.

    Cieľom LŠ je zapájať mladých ľudí z partnerských regiónov do aktivít a projektov orientovaných na bezpečnostnú zahraničnú politiku a globálne bezpečnostné prostredie, preto aj v téme 7. ročníka LŠ rezonovali "Výzvy globálneho bezpečnostného prostredia".

    LŠ sa zúčastnilo 25 študentov magisterského a doktorandského štúdia zameraného na medzinárodné vzťahy a bezpečnostnú politiku. Študenti pochádzali zo 14 krajín (Česko, Poľsko, Maďarsko, Srbsko, Bosna a Hercegovina, Čierna Hora, Macedónsko, Gruzínsko, Arménsko, Ukrajina, Rumunsko, Bielorusko, Taliansko a SR).

    7. ročník LŠ otvorili Róbert Ondrejcsák, riaditeľ CENAA a Pavel Nečas, prorektor pre vedu Akadémie ozbrojených síl. Otvorenia sa zúčastnili Alexander Nalbandov, gruzínsky veľvyslanec v SR, plk. Eduard Šlupka, pridelenec obrany Ukrajiny v SR, Erika Olson, poradkyňa z veľvyslanectva USA v SR a genmjr. Pavel Macko, veliteľ Výcvikového centra spojeneckých síl v poľskom Bydgoszczi.

    Programové bloky LŠ obsiahli problematiku euroatlantickej bezpečnostnej architektúry, zaoberali sa novými hrozbami 21. stor. a konfliktnými regiónmi, budúcnosťou NATO. K prednášateľom LŠ patrili Matthew Rhodes z Európskeho centra bezpečnostných štúdií, Jaroslav Naď, vedúci Sekcie bezpečnosti v stálej delegácii SR v NATO, Rastislav Káčer zo Slovenskej atlantickej komisie a ďalší.

    LŠ zahŕňa pútavé vzdelávacie formy ako workshopy, besedy, panelové diskusie, modelové situácie a už druhý rok využíva i telemost. V tomto roku sa cez videokonferenciu účastníci LŠ spojili s NATO PDD v Bruseli a druhej strane kládli otázky k prednáškam "O kybernetickom terorizme" a "Stratégii NATO proti raketovej obrane".

    Z Akadémie ozbrojených síl sa mladí účastníci LŠ presunuli do Prešova a so vzdelávacím programom na tému "Ukrajina ako súčasť euroatlantického priestoru" pokračovali v ukrajinskom Mukačeve.

    7. ročníka LŠ sa zúčastnili i študenti AOS voj. Juraj Kopček a voj. Jakub Sasarák.
  
  
  
    text a foto: -hg-    
  
gen. Dr. M. R. Štefánik
 
 
 Pripravované akcie
 
     27. 5. 2021 - online
   ŠTUDENTSKÁ VEDECKÁ
KONFERENCIA 2021
 
     9. 4. - 7. 5. 2021
     Charitatívna zbierka
 
 Oznamy
 
     Vyšlo nové číslo:
    AKADEMIK
 
    Vyšlo nové číslo Science & Military 2/2020
 
    ŠPE - termíny ško-
lení 2021
 
    Vo FOTOGALÉRII
100. výročie narodenia arm. gen. Martina Dzúra
 
    Spoločné vyhlásenie
ČKR a SRK k 100. výr. založenia ČSR
 
    Zborník
CSDP Olympiad 2016
 
    Centrálny register 
pohľadávok štátu
 
   DPŠ 
  
 
   UTV 
  
 
   DETSKÁ UNIVERZITA 
  
 
 
 
  e-mail AOS  Stravovanie WEGA
 
  Facebook AOS  YouTube AOS
   NATO - SHAPE    NATO    EU    Ministerstvo Obrany OS SR    Generálny štáb OS SR    Allied command transformation
© Copyright 2008 KIS Aktualizované Untitled Document 15. apríla 2021   (8232)